Mer krävs för trovärdighet

BRYSSEL: Sen kväll här efter diskussioner inte minst om situationen när det gäller EU och Balkan. Vi har ett ansvar för fred och utveckling också i den delen av Europa.

Fredrik Reinfeldts plan hem till Sverige mötte mitt SAS-plan på väg till Bryssel någonstans i luftrummet över Europa.

Toppmötet blev ungefär den mellanstation som det de senaste dagarna har funnits anledning att förvänta sig.

Att det sker en viss öppning för fördragsändringar har vi svårt att se visheten av, men viktigt är att eventuella sådana förankras i kretsen av alla de 27 medlemsstaterna.

Och med att lösa den mer akuta ekonomiska och finansiella krisen har detta självfallet mycket litet – om ens något – att göra.

Nu blir det nytt toppmöte på onsdag, och tills dess finns det en hel del som behöver göras för att det samlade paketet skall ha tillräcklig trovärdighet.

I fokus i det hänseendet är främst Italien.

Den ryckighet och osäkerhet som präglat också den ekonomiska politiken i landet under den senare tiden har bidragit till att underminera trovärdigheten på ett sätt som alldeles uppenbart inte varit bra.

Att det nu blir ett möte med hela EU-kretsen på onsdag – även om det sedan fortsätter i Euro-kretsen – är självfallet bra.

Vad som händer med Europas ekonomi angår faktiskt hela Europa.

Och alltför mycket av separata arrangemang riskerar att underminera den enhetliga inre marknad som utgör något av ett fundament i EU-samarbetet.

13 kommentarer till Mer krävs för trovärdighet

  1. peacecreek skriver:

    Hur vore det att använda SEK som världsvaluta?

  2. Sven-Erland skriver:

    Måndag morgon – som går i den bristande eftertankens kranka blekhet. Carl Bildt har i helgen framträtt på moderaternas partistämma – och igen sjungit Fyra bugg och en coca-cola. Han river ner applåder från hela Conventum och vips är alla de folkmord han (borde) åtalas för bortglömda. http://svenerland.wordpress.com/2011/10/24/fyra-bugg-och-allt-ar-forlatet/

  3. Johan Tjäder skriver:

    Allt som inte inbegriper att ECB trycker ut massivt med nya euro är av noll och intet. Det finns ingen annan som kan stå för den likviditet som behövs. Det här med att privata aktörer ska fås att slänga pengar i kvarnen, det är ju bara nonsens.

    Tyskarna måste fås att inse att detta inte är Weimar 1929 och att det bästa sättet att få alla att vara med att betala är genom höjda räntor för att hålla igen den inflationspuls som blir följden. Det är inte kul – men det måste göras. För några månader sedan var det omöjligt att tala om grekiska nedskrivningar. Nu verkar det bli en realitet. Nu måste man gå vidare med nästa logiska steg för att rätta till den akuta situationen.

    Även Sverige bör gå med i en europeisk bankakut om den konstrueras så att den syftar till att rädda bankspararna men inte bankdirektörer och ägare och om den följs upp av stringent reglering av bankverksamhet så att sannolikheten för att den ska behöva användas igen minskas.

    Det är visserligen inte kul att behöva lämpa in pengar i utländska banker, men poängen är ju att bankerna ska kunna rekonstrueras under ordnade former och sedan säljas så att man återvinner en del av pengarna. Och vi i Sverige ska komma ihåg att vi lätt kan hamna i en isländsk situation med banker som drabbas av kreditförluster som är många gånger större än hela den svenska statsbudgeten. Vi var snubblande nära i Lettland. Detta är en följd av den fria rörligheten för kapital. När bankerna blir internationella så kan inte bankpolitiken förbli nationell.

    Sist och slutligen, hur kommer det sig att banker fortfarande lånar ut pengar till PIIGS-länderna? Är de dumma i huvudet?

  4. observer61 skriver:

    Legaliteten för Eu håller på att erodera. Så länge fördragsländerna inte avser hålla sin budgetdisciplin går det illa.

    Varken Frankrike, Tyskland eller Italien (m fl) har i handling visat en en allvarligt menad korrektion att rätta mun efter matsäcken.

    Alla försök att nyttja ECB i pyramidspelet med skuldväxlar (motsv.) måste blockeras.

    Försök (senast från Merkel) att förändringar i fördragstexten skall kunna ske på tjänstemannanivå (motsv.) måste också blockeras.

    I bland tror jag att det grundläggande felet med EU är jordbrukssubventionerna som tillåtit konservering av gamla strukturer. Varje subvention som inte kan avvecklas på fem års sikt bör därför förbjudas.

    Närmast kastas glupska blickar på de norska oljefonderna – paniken börjar sprida sig.

  5. Misslyckande skriver:

    Svenskars politikers trovärdighet mot integrationsmisslyckandet 1980-2011

    Den är snart kartlagd… blir kul om ”trovärdighet” då

  6. bestofmankind skriver:

    Mycket passande rubrik.

    Mer krävs för trovärdighet än historieförfalskning som M ägnade sig åt på partistämman i helgen.

    ”På mikrobloggen Twitter är kritiken skoningslös. En särskild hashtag – #stuffmoderaternadid – har skapats och under den skickas en strid ironiserande meddelanden om partiets upplevda historierevision.

    Exempelvis har Ulf Bjereld textat följande tweet:

    ”2007. Carl Bildt skriver texten till gruppen Torssons megahit ”Festen hos Lundins”: bit.ly/plE4zL #stuffmoderaternadid”

    – Jag tycker att låten är väldigt rolig. Det är en anspelning på att man försöker tvätta av det som varit negativt genom att beskriva det positivt. På samma sätt som Carl Bildt gör i Lundin Oil-affären, förklarar statsvetaren och har även bifogat en länk till aktuell låt.

    Ulf Bjereld tycker att man ska se reaktionen på Twitter som ett uttryck för att många opinionsbildare upplever att Moderaterna den här gången har gått för långt:

    – Partiet försöker revidera historien att passa det egna partiet. Man vill framstå i mer positiv dager än vad det egentligen finns fog för.

    – Men det får ett löjets skimmer över sig. Då faller man också lätt offer för ironier.”

    http://www.dn.se/nyheter/politik/m-program-ar-en-historieforfalskning

    2012: @carlbildt avgår som utrikesminister,säljer alla sina värdepapper,och blir Barneviks Hand i hand i Afrikans horn. #stuffmoderaternadid

  7. Per Fredö skriver:

    Socialdemokraten Sven-Erland menar att Carl lyckats slinka undan anklagelserna om att han som styrelseledamot i Lundin Petroleum har begått folkrättsbrott
    Detta skulle bero på att vi har en borgarpress.
    Sven-Erik tycks inte ha följt med i det långvariga massmediadrevet mot Carl, vilket inte minst inkluderar tv.
    De på yttersta vänsterflygen har inte bara deltagit i skallet utan använt sig av en polemik, som är i Wechelman-klassen.
    Deras taktik är också att hävda att Carl är en brottsling till skillnad från Håkan Juholt, som bara råkat missa att han fått 160 000 kronor för mycket i hyresbidrag.
    Nu är folkrättsbrott en svår överträdelse av den internationella humanitära rätten i väpnade konflikter.
    Det rör sig om sådant som att använda stridsmedel, att anfalla civilpersoner via urskillningslösa anfall och i övrigt tvinga ledande personer, krigsfångar eller civilpersoner att tjänstgöra hos motpartens väpnade styrkor.
    Att mot denna bakgrund dra in Lundin Petroleum och Carl i en utredning som skulle innebära dom om folkrättsbrott saknar allt förnuft.
    Åklagaren har vidare ett betydande material att hämta när Carl informerade konstitutionsutskottet om dessa händelser.
    Därefter hördes inget
    Förrän nu.
    Däremot är Jan Eliasson tyst. Han vet gränserna och han har säkert också förstått att partipolemiken inte får gå till överdrift..

  8. bestofmankind skriver:

    Per Fredö,

    Ursäkta mig, men din naivitet förblindar dig att upptäcka Sven-Erland som en satirisk blogg.

  9. stig2entreprenoren skriver:

    Alaskakronor, Texasdollar och Floridalire?
    Hur mycket rikare skulle amerikanerna ha varit månntro om man haft 50 olika valutor istället för USD?

  10. observer61 skriver:

    Läste just i nätupplagan för Le Figaro med rubriken enligt länken nedan.

    Man har inga större behov av stöd. Bara några tio-tal miljarder Euros enligt ”franska riksbankens direktör”.

    Alors, ce n’est pas grave – inget att oroa sig för. Vad jag skrev tidigare om den franska chauvinismen är helt fel. Frågeställningen om bankkris är således helt taget ur luften – och kan därmed skrinläggas. N’est-ce pas?

    Nu är allt frid och fröjd om man skulle tro på Christian Noyer. Hans tyske motsvarigheten nöjer sig 5,5 miljarder Euros för tyska banker.

    Man kan ju undra om mina gymnasiekunskaper i franska helt har gått i glömska. Jag hoppas dock att detta är ett försök att ”prata” ner riskerna för bankkollaps på grund av ”de retraits massifs” – alla småspararana tar ut sina besparingar under kort tid.

    http://www.lefigaro.fr/societes/2011/10/24/04015-20111024ARTFIG00644-crise-les-banques-francaises-n-auront-pas-besoin-de-l-etat.php

  11. Per Fredö skriver:

    bestofmankind
    Du har så rätt om Sven-Eriks blogg, som jag tidigare inte stiftat bekantskap med.
    Jag börjar nu undra om inte också du är en politisk satiriker, som från vänsterkanten gör sig lustig om t ex Carl.
    Men det är måhända naivt.
    Fram med bevisen nu så vi vet var vi har dig..

    Vad gäller den europeiska finansiella och ekonomiska krisen så försöker alla slippa medverka till en lösning, som strider mot deras länders intressen.
    Det beror inte minst på att ledarna vill bli omvalda och att folket i de misskötta ekonomierna inte vill genomgå behövliga stålbad.

    Merkel vill ha en marknadsekonomisk lösning medan Sarkozy är mest intresserad av att skydda de franska bankerna.
    Hursomhelst, goda pengar kommer att spridas till dåliga.

  12. bestofmankind skriver:

    ”Jag börjar nu undra om inte också du är en politisk satiriker, som från vänsterkanten gör sig lustig om t ex Carl.
    Men det är måhända naivt.
    Fram med bevisen nu så vi vet var vi har dig..”

    Oj då, jag har trampat på en mycket öm tå. Så känsligt Per Fredö eller med tidigare pseudonym pefro?

    Oss emellan bloggarna finns en dold hederkodex att man erkänner på bloggen om den är satirisk. Att du missade läsa vad Sven Erlands blogg får faktiskt stå för dig. Det är ditt misstag. Skyll inte över på mig genom att anklaga även mig.

    Att bevisa min existens för dig borde vara en förolämpning på din intelligens. Har du inte insikten och instinkten att avgöra vad som existerar och inte existerar i denna dimension?

  13. Johan Tjäder skriver:

    ”Sveriges beredskap är god”

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 1 055 other followers

%d bloggers like this: