STOCKHOLM: Vart tog våren vägen?
Småregn, snålblåst och kallt har det plötsligt blivit. Sköna maj har tydligen skrämts bort.
Resultatet av euroländernas toppmöte i går pekar på den förstärkning av samordning av delar av den ekonomiska politiken som måste till. Bra så.
Men med få undantag var det en samling av syndare som manade till respekt för de regler för samarbetet som lagts fast.
Och en del tydliga felsteg finns i debatten.
När man på sina håll tror att man kan bekämpa kriser genom att reglera de s k rating agencies tror jag emellertid att man är helt fel ute. Det anses att deras dystra bedömningar av Grekland har haft en negativ effekt.
Nästa steg blir väl att någon vill reglera medias möjligheter att förmedla ekonomiska nyheter och göra ekonomiska analyser…
Vad som behövs – och det är man också inriktad på – är betydligt större skärpa och ärlighet i den granskning som görs av de olika ländernas ekonomiska utveckling.
Mer än en gång har det fuskats rätt ordentligt i dessa sammanhang, och Grekland har heller inte varit den enda syndaren, om än med all sannolikhet den avgjort värsta.
Kan man utgå ifrån att det i varje seriöst regeringskansli finns åtminstone några som kan räkna ordentligt? Om dessa finns och tillåts göra sitt jobb så borde det finnas vissa fakta och “backlogg” att ha som grund för övrig politik?
Det borde även ligga i varje lands egenintresse och självbevarelsedrift att inte försöka lura sig själva?
ECB borde också kunna räkna och ha viss överblick, och viss inblick i de enskilda Euroländernas statistik mm sen många år? ECB skall ju enligt definition heller inte (enkelt) kunna styras av klåfingriga politiker.
“Man är nu inriktad på att det behövs betydligt större skärpa och ärlighet i granskningen av de enskilda ländernas ekonomi”?
Hur kan man ha missat detta under 10 års tid?
Hur många hundar finns begravda?
I Italien, Spanien, Portugal, Irland, England, …?
I USA?
Sveriges Riksbank har väl ett 100-tal egna forskare som borde kunna räkna rätt hyfsat? Vad kan dessa bidraga med för att få bättre ordning framöver?
Finns det verkligen inte någon central revisionsmyndighet som granskar ländernas ekonomi ?
“Finns det verkligen inte någon central revisionsmyndighet som granskar ländernas ekonomi ?”
Ja, det undrar även jag. Mycket sannolikt att den inte finns, mycket beroende på att inget går att göra bra, utan att göra det fullt ut = federation.
Nu är det inte tid att älta Greklands felsteg, eller älta de syndare som väntar runt hörnet. Nu är det dags för Europas politiker, finans- och industrimän att lyfta fram och visa upp sin omtalade kompetens, inte i att plundra folket utan i att man löser de problem man själv ställt till med.
Visserligen blev ni vilseförda av Thatcher, men med er kompetens borde ni ha genomskådat hennes fullständigt galna vantolkning av Schumpeter. Hur i h-e kunde ni tro att Darwins Lag, individuell konkurrens och bytet som bonus skulle utveckla människan? Det är lagar som gäller i djungeln, på savannen och vid idrottstävlingar, inte i en civilisation byggd av ett socialt väsen.
Gatukravaller har en förmåga att sprida sig som en löpeld över nationsgränser. Dels på grund av detta, men mest på grund av att vi är en Union, är Greklands sak vår.
Heder åt Anders Borg och Mats Odell
http://www.e24.se/business/bank-och-finans/den-franakta-regeringen_2038943.e24
Om Wahlroos tror att: “– Nej, nej, du kan fråga vilken ekonom som helst. Bonusar påverkar människors prestation, kontrade Wahlroos.”,……så hörde han inte Wall Street-ekonomernas bekännelse efter kraschen 2009 eller så förstår han inte att de påverkar människans girighet till det sämre.
SÄLJ ut innehavet i Nordea. Sådana människor som Wahlroos, vilka saknar vidd på medvetandet, skall man inte ha att göra med. Låt dem leka sitt Monopol-spel ensamma, men ge dem inget stöd från svenska skattepengar när Nordea kraschar.
Detta principfasta agerande från Borg och Odell gör att jag kanske omvärderar min inställning till valet i höst.
(Förbaskat bra gjort)
Jag menar, sälj ut SNABBT. Även om det kostar en 6-7 miljarder, så är bara markeringen värd minst det dubbla.
Det är åtskilliga länder som fuskat med sin ekonomi långt innan finanskrisen.
Det har inte varit obekant för EU-kommisionen eller för de ledande euro-länderna Tyskland och Frankrike.
Nu måste notan betalas. Huvudansvaret har dessa länder själva, om de nu är beredda att ta det.
Det vore förödande om länder som Spanien, Portugal, Storbritannien, Italien och Irland får motsvarande stöd som man nu ger Grekland.
Det är förstås vansinne med en pensionsålder vid 55 år, med två årliga bonusar till de anställda i den offentliga sektorn, som kännetecknas betydande ineffektivitet
Det är ingalunda ovanligt med en svart sektor i ländernas ekonomier, vi har den också undanskymd i vårt land.
Däremot kanske den uppgår upp till hälften av Greklands BNP.
Grekerna är förstås oroliga. De känner ett betydande politikerförakt: Samtidigt har politikerna ständigt oavsett färg utlovat nya reformer vilka väljarna tacksamt tagit emot.
Även om det finns risker för spridning av denna kollaps kan man ställa sig frågan hur kan en så liten ekonomi som den grekiska medföra att vi är på väg mot en ny finanskris.
Regeringen har förvisso ambitionen att sälja ut sitt aktieinnehav i Nordea, men inte till vilket pris som helst.
Det ligger nu på halva värdet av vad som gällde innan finanskrisen-
“Regeringen har förvisso ambitionen att sälja ut sitt aktieinnehav i Nordea, men inte till vilket pris som helst”
Principer räknas inte i kronor och ören. Sälj ut, till vilket pris som helst. ORDET sprids i kvadrat och det är ingen annan än kunderna som betalar bonusen. Efter Wahlroos uttalande kommer han att upptäcka att kunderna är människor, inte djur som lyder under Darwins/Thatchers teori.
De behöver inte ens kontakta Nordea, för att lämna Nordea. De tar nya lån i annan bank och bankmannen där sköter om att lösa lån och ta adjö av Nordea.
Än en gång, sådan skit skall man inte ha att göra med och ett stort tack till Anders Borg och Mats Odell som uppenbarade skiten för oss.
Sälj omedelbart, till vilket pris som helst. Det handlar inte om pengar, utan om principer.
Det man kan vara rädd inför är att en Grekisk statsbankrutt – dvs. Grekland klarar inte att betala sina skulder – är att det utlöser en internationell finanskrasch likt det som skedde efter Lehmans Brothers konkurs. Det finansiella systemet bygger på förtroende och en liten spricka i systemet kan utlösa en “run on the banks”.
Nu tror jag att det som kommer att ske är att ECB går in och garanterar systemet på det sätt som Fed gjorde efter Lehman. ECB:s balansräkning kommer att explodera och de får mycket av sin trovärdighet naggad i kanten.
Det som förhindra detta scenario är att åtgärder vidtas för att införa mekanismer för att hantera statsbankrutter (debt default) inom eurosystemet.
Att ECB i nuvarande utformning inte behöver gå in utan att det skapas en kompletterade institution för att att hantera statsbankrutter. En europeisk IMF som bl.a Thomas Mayer har argumenterat för:
Towards a Euro(pean) Monetary Fund
Staten tvingades rädda vårt finansiella system när vår inhemska finanskris utbrutit i början av 1990-talet. Den var förorsakad av bankernas spekulation samt av en inflationspolitik med höga räntor.
Det blev regeringen Bildt som fick reda upp detta elände. Partierna enades dock om att vi måste gå med i EU och att vi fick en självständig riksbank med ansvar för penningpolitiken.
Det blev också i detta läge nödvändigt öka statsskulden från drygt 300 miljarder till om jag inte missminner mig till drygt 1000 miljarder.
Ändå ökade arbetslösheten kraftigt. Vi har dock sedan dess slopat devalveringspolitiken och har nu en ansvarsmedveten låginflationspolitik.
Den bank som definitivt skulle ha havererat utan statligt ingripande var Nordea. Den blev då en i huvsak statligt ägd bank. Samtidigt förlorade både småsparare och mindre företag, fullt ut konkurrenskraftiga, de lån och krediter de hade hos våra banker.
Detta var dock utan tvekan något till socialdemokraternas förtjusning. Detta parti skulle inte kunna tänka sig att nu avyttra vare sig Nordea eller något annat statligt bolag.
Samma är för övrigt inställningen vad gäller kommunala bolag.
Detta visar att detta parti ännu är ett parti, som motarbetar privat företagsamhet.
Nu har ju alliansen sålt en del bolag Apoteket har delats i en statligt och i en privat sfär.
Även Nordbanken var med på listan över försäljningsobjekt, men naturligtvis inte till vilket pris som helst.
Det skulle oavsett ideologisk inställning vara att slösa med skattebetalarnas pengar.
Detta sagt till Kachina.
Svenska staten äger 20% i Nordea, men banken styrs av Wahlroos och AP-fonderna. (Vems ärenden de nu går?)
Bonusprogram leder ofelbart till finanspoker i miljardklassen, där man (likt Wahlroos) tänker fram till nnästa kvartalsbokslut och kvartalsbonus, tills kraschen kommer och de räknar med att skattebetalarna, p g a sitt ägaransvar skall betala notan.
Vi börjar ha lärt oss läxan vid det här laget, efter alla finanskrascher som förekommit här och annorstädes. Wahlroos försöker köra samma “con” i trippelrepris och om kunderna förstår vad han håller på med, kommer de att fly banken och aktierna blir värdelösa.
Så, antingen ser ni till att Borg tar kommandot eller så fimpar ni Nordea för gott.
Det är bara att ändra stil Wahlroos, eller att en dag inse att när “kossan dör av undernäring, dör även de övergödda parasiterna som lever av den.”
Grekerna lånade pengar som de inte rimligen kunde förvänta sig att kunna betala tillbaka. Utländska banker – till stor del franska och tyska – hoppades att tjäna uppförstorade avkastningar genom att ta en risk på grekiska skulden. En rättvis dom i efterhand skulle givetvis låta alla inblandade kollapsa. Istället njuter missdådarna sitt av sitt orättmätiga gods. Och, enligt villkoren i räddningsåtgärden så skall dårarna till banker dessutom få tillbaka sina pengar trots allt, dessa kommer i sin tur att pressas ur skattebetalare över hela Europa, eftersom det är själva poängen med en större fördelningsbas för skulden som värdebärare för valutan, vilket är ett annat sätt att beskriva en valutaunion i detta.
Planerna för den härskande bankokratin är inte bara orättvis och korkad. De är fullkomligt ogenomförbara. Under de kommande tre åren så kommer Grekland att lägga till 50 miljarder euro ytterligare i underskott, så statsskulden stabiliseras på 150% av BNP. Det kommer också att behövas komma till ytterligare $ 70 miljarder för att betala av de skulder som förfaller under de kommande två åren. Det är mer än det belopp som nu erbjuds i denna räddningsaktiono.
Vilket innebär att Grekland måste låna mer pengar redan nästa år, vilket ovillkorligen utlöser en ny kris. Det finns ju även andra svaga systrar och bröder i den europeiska familjen, och att rädda dem alla kostar minst så mycket som 10 000 000 000 000 kronor, och det är rätt mycket pengar….
Men det verkliga problemet är djupareän så. Men det är mer av filosofisk och matematisk natur.
För mycket skulder, är lite som att dö för mycket, det är inte en övergångsperiod, det är ett slutligt tillstånd. Och när själen har lämnat kroppen, är det ingen mening med att försöka hålla skalet levande. På samma sätt, när en fordran inte kan betalas tillbaka, är det ingen idé att låtsas längre.
När det inte går att hålla jämna steg med räntebetalningarna på en skuld som istället läggs på den ursprungliga skulden, vilket gör att skulden växer och blir alltmer ohanterlig. Det är då bättre att erkänna felet så snart som möjligt och istället börja organisera uppgifterna för den ekonomiska begravningen.