Brussels Forum 2010

STOCKHOLM: Efter en interpellationsdebatt i riksdagen bär det nu på förmiddagen tillbaka till Bryssel igen – nu för diskussionerna på årets Brussels Forum.

Alldeles säkert kommer mycket att handla om efterdyningarna efter det toppmöte som väl bör vara avslutat när jag landar i Bryssel – Fredrik och jag kommer väl att passera varandra i luftrummet någonstans över Europa.

Media säger att Euro-länderna enats om en stödmekanism för Grekland – men än viktigare är självfallet hur man hanterar de mer långsiktiga utmaningarna.

Och säkert kommer det att diskuteras åtskilligt kring det förslag till utformningen av den europeiska utrikestjänsten som Catherine Ashton publicerade i går

Enligt min mening är det i allt väsentligt ett bra förslag.

Men tanken är att vi på Brussels Forum främst skall diskutera också mer långsiktiga utmaningar. Programmet är i alla händelser spännande, och deltagandet brukar det alls inte vara något fel på.

Det var ett antal år sedan vi var några stycken som diskuterade behovet av ett fora som detta, och sedan dess har Brussels Forum etablerat sig allt starkare som en central transatlantisk arena för olika politiska diskussioner.

Så det finns all anledning att se fram mot det dygn som jag kommer att ha tid att tillbringa där.

Och jag utgår från att det även detta år kommer att vara möjligt för den intresserade att följa en hel del av diskussionerna via webben.

Så fungerar den moderna tiden.

9 kommentarer till Brussels Forum 2010

  1. nilbor skriver:

    Hur skall en röd/grön utrikesförvaltning kunna fullfölja och förvalta det som Carl Bildt byggt under så lång tid? Ex. Sveriges anseende i utrikes frågor samt det nätverk som följer av detta p.g.a C.B. personliga engagemang.
    ”Gud förbjude” ett röd/grönt maktövertagande i höst!

  2. victoralexanderlowe skriver:

    Dom kanske kan ägna sig åt politiska målsättningar istället?

  3. victoralexanderlowe skriver:

    Grekland spenderar mer av sin bruttonationalprodukt på militära utgifter och matriel än något annat land i Europeiska unionen, främst på grund av långvariga spänningar med sin granne, historiska rival och Nato-allierade Turkiet, vars ÉU medlemskap således inte saknar varken politiska eller ekonomiska poänger i detta.

    Om EU menade allvar med någonting, så kunde man ju till exempel kräva att Grekland, som ovillkorligen skulle kunnaskapa och skörda stora besparingar om landet istället tillsammans med Turkiet och Cypern, tvingas till att lösa tvisterna i Egeiska havet och östra Medelhavet och istället engagera sig i ömsesidig nedrustning.

    Grekland kunde ju till exempel dra nyttan av fredsituationen till att minska sitt gigantiska och högaktuella budgetunderskott, istället för att som nu uppenbarligen låta krigsförväntningar skapa marknader för det militärindustriella komplexet när detta oundvikligen istället främst skapar krig och ännu mera kostnader och lidanden.

    Dag för dag, kommer nu de nationella ekonomierna att attrahera allt mindre utländskt kapital och det beror på att alla tillstymmelser till fria marknader är borta. Allt som Centralbankerna har gjort är att rädda sina ägares besparingar, och en sådan plan är därför dömd att misslyckas.

    Det finns ingen normalitet och ingen återhämtning. Ingen kan spendera sin väg till återhämtning. Titta på 1930-talet. Det fungerade inte då och det kommer inte heller att fungera nu. Statsgarantiernas utmaning nu är verklighet och verkligheten vinner alltid.

  4. victoralexanderlowe skriver:

    Detta synes möta ett större behov än någonsin tidigare i modern historia.

    http://www.dik.se/www/dik/web.nsf/dx/100423-Leadership-Friday

  5. victoralexanderlowe skriver:

    Fellänk.

  6. victoralexanderlowe skriver:

    Skall nog varahttp://www.dik.se/www/dik/web.nsf/dx/100423-Leadership-Friday

  7. stig2entreprenoren skriver:

    Geostrategic Consequences of the Economic Crisis låter som ett intressant ämne.
    Det verkar ju behövas kriser för att företag och organisationer skall kunna behålla sin spänst?
    Vad gäller Grekland (och även Italien, Spanien och Portugal) så har dess finansiella problem funnits där under lång tid och även diskuterats långt tidigare.
    Här finns en hund begraven och politiker har försökt skyla över i den naiva tron att det skall ordna sig av sig självt eller av någon annan god fe? Naivt så det förslår. Det är ju faktiskt en viktig och pedagogisk uppgift att skapa en långsiktigt hållbar politik. Många politiker, speciellt i Italien och Grekland verkar ju vara korrupta och rena rama ”soporna”. Det är nog därför nödvändigt med en riktigt rejäl kris så att man får tillräckligt med anledning att rensa tungt i leden!
    I Grekland verkar finnas en allmän mentalitet att om man lyckas lura någon så är man smart. Den som blir lurad är ”korkad” och dessa håller därför ofta tyst och skäms.
    Man får även hoppas att EUs muskler räcker för att styra upp de interna leden.

  8. perfro skriver:

    Miljöpartiet får anmäla Carl till konstitutionsutskottet.

    Med alla sina resor spyr han ut koldioxid.
    Det är fel menar detta parti, videomöten ska det vara.
    Släck dessutom all belysning i kväll en timme, ett annat sätt lösa jordens klimatproblem.

    Hur dumma får man vara?

  9. nilbor skriver:

    perfo..Du har rätt ”tänk”.
    Betr. det s.k. klimathotet kan man väl börja och berätta vad de bakomliggande orsakerna var att inlandsisen smälte på norra halvklotet ”för ett tag sedan”.
    -Att islossningen i Torne älv registrerats fr. 1670 varje år fram till 1940 INNAN bilexplosionen. 1670 var islossningen i månadsskiftet maj/juni. Succesivt under 300 år har islossningen förändrats så den 1940 var april/maj. Då talar vi om genomsnittsförändringar under denna tid.
    -Att ismarknaden på Themsen upphörde 1840 då det ansetts för riskabelt att ha den. Då hade denna marknad hållit på i över 300 år.
    Jag menar att man måste hitta de verkliga orsakerna utanför vår planet, t.ex. solens påverkan på vårt klimat.
    Astronomerna har i dagarna hittat nya galaxer och planeter 7 miljader ljusår från oss. OBS, det är hälften så långt som man kan se idag(d.v.s. 14 miljader ljusår)
    Med dessa svindlande avstånd och tidsbegrepp blir det ju ett löjes skimmer över s.k. experter som
    hävdar att ”kornas pruttande i hagen” skulle påverka vårt klimat.

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 1 055 other followers

%d bloggers like this: