Luxemburg och Tromsö

Snart bär det iväg i riktning Luxemburg för kvällens förberedande möten inför morgondagens möte med EU:s utrikesministrar.

Middag blir det med ett antal utrikesministerkollegor från olika EPP-partier. Med all sannolikhet kommer vi att diskutera en del frågor inför den kommande veckans stora och viktiga kongress med European People´s Party i Warzawa.

Den handlar om en mobilisering av krafterna inför valet till Europaparlamentet – men jag skulle tro att det också kommer att bli diskussioner i en del frågor där meningarna är delade.

Från tysk sida är det t ex uppenbart att man vill bromsa EU:s fortsatta utvidgning – en inställning som vi menar är såväl felaktig som farlig. Och det skall sägas att de franska synpunkterna ofta ligger i samma härad.

Min måndag kommer att börja med ett möte med associeringsrådet med Egypten. Det är det femte mötet, och i ordförandestolen denna gång sitter den egyptiske utrikesministern Ahmed Aboul-Gheit.

Att det blir en diskussion om fredsprocessen i Mellersta Östern är inte svårt att gissa.

På det formella mötet står en rad punkter på agendan. Den humanitära krisen i Sri Lanka, den politiska krisen i Moldavien och den ekonomiska krisen i Ukraina kommer samtliga att diskuteras under dagen.

På kvällen kommer det så att bli dags för ett s k SA-råd med Kroatien med utbyte av synpunkter på utvecklingen i västra Balkan i dess helhet.

Tisdagen fortsätter mötesserien i Luxemburg och för min del gör den det med ett möte med det s k Permanent Partnership Council med Ryssland och dess utrikesminister Sergey Lavrov.

De diskussionerna kommer att konsumera förmiddagen och sedan övergå i lunch, och mer eller mindre direkt därefter sätter jag mig på planet för att flyga upp till Tromsö i norra Norge för årets ministermöte med Arktiska Rådet.

Där stannar jag sedan under onsdagen. De arktiska frågorna har ju blivit allt viktigare.

Resten av veckan kommer jag så att tillbringa i Washington – men till den saken får vi återkomma lite senare.

4 kommentarer till Luxemburg och Tromsö

  1. currentman skriver:

    A propos Arktiska Rådet;

    Enligt ett uttalande från Hillary Clinton, tidigare denna månad, står Obamaadministrationen inför en ratificering av Förenta nationernas havsrättskonvention.

    Detta utgör ett paradigmskifte vilket sannolikt kommer förskjuta fokus från global uppvärmning och isbjörnars levnadsvillkor mot territoriella anspråk, nyttjande av farleder för sjöfarten samt rätten till utvinning av olja och gas.

    Motsättningar beträffande amerikanska och ryska nationella intressen riskerar att – inom överskådlig framtid – bli styrande för såväl agenda som säkerhetspoltisk utveckling i regionen.

    Ur ett strategiskt perspektiv kan Tromsömötet mycket väl vara det viktigaste denna vecka.

    /Karl N Ström

  2. utikeshjalp skriver:

    Hej,! Har en inte så relevant fråga, men jag undrar om du ev skulle kunna svara på hur du anser att Usa:s utrikespolitik efter 9/11 inklusive kriget mot terrorism har påverkat det internationella säkerhetsläget ?

  3. Mekongs Blogg skriver:

    Du betraktar Tysklands och Frankrikes motstånd mot en utvidgning av EU som farlig. Jag skulle snarare påstå att det ligger i Sveriges intrersse att inte ställa till med bråk med Tyskland och Frankrike i den här viktiga frågan! Sverige har inget att vinna på att i centrala frågor om Europas framtid bekämpa viktiga länder som Tyskland och Frankrike. Tyskland är vår viktigaste handelpartner och Sverige har inget att vinna på att konfrontation med detta land!

  4. Jonas skriver:

    Velkommen til Tromsø! Det blir kult å ha deg her oppe i Nord-Norge. Flott blogg

    Jonas
    - Kommunepolitiker i Tromsø for Venstre (søsterpartiet til det svenske Folkpartiet)

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 1 046 other followers

%d bloggers like this: