Med detta tillönskas alla läsare av denna blogg en riktigt God Jul!
Och julfriden kommer – om ingenting särskilt inträffar – att sänka sig också över denna blogg.
Men i mellandagarna finns det alldeles säkert anledning att återkomma.
Intill dess – God Jul!
Bra att Du äntligen får tid – God Jul!
Carl! God Jul! Tack för Dina insatser. Vilsam Jul till Dig!
Här en mycket vacker hemsida att vila ögonen på, om man inte har så mycket snö. Snöflingor förstorade och fotograferade på ett universitet i USA:
http://www.its.caltech.edu/~atomic/snowcrystals/
Janis
God Jul, Carl Bildt. Och tusen tack för bloggen.
Merry Christmas and a Very Successful 2009
tg46
God Jul och gott nytt år! Vila nu ut ordentligt för 2009 lär bli ett tufft år för världens alla diplomater på grund av den globala ekonomiska kollapsen.
HE Carl Bildt,
God Jul!
Tack för att det blev inga beslut om svenska ambassads stängningar 2008!
God jul CB! nu så här efter snapsen kan man ju inte annat än vara glad. Dock så är det säkerligen ett tuft år som väntar så vila ut dig ordentligt, häslningar från pradiset i VG-regionen.
I wish you a merry Christams and a happy new year. Under 2008 you did a great job. You have big chalenges 2009. Good Luck
Tack för alla läsvärda rader Du skrivit under 2008. Hoppas att Du vet att Du är den bäste Utrikesminister Sverige sett, åtminstone på den här sidan 2:a världskriget.
God Jul och Gott Nytt år från en av många som röstar som Du gör och arbetar för.
God Jul.
Ånga på.
Jag önskar Dig en God Jul och ett Gott Nytt År. Din blogg är ett värdefullt nyhetsmedium som motvikt till pressens ofta vinklade rapportering. Lycka till i fortsättningen med Ditt viktiga arbete.
Tack för att Du berikar mitt kunnande om förhållandena i världen Jag känner viss oro
betr. Hillarys möjligheter att bli en bra utrikesminister Hoppas jag har fel Du får väl hjälpa henne att komma rätt !
Vila nu och hämta krafter inför ett säkert krävande arbetsår 2009
GOD JUL och GOTT NYTT ÅR!
Hörde nu Annandagen ett föredrag inklusive inspirerande musik av passande slag, då den inspirerande och lärde folklivsforskaren John-Övind Svan på sitt makalösa skänska idiom berättade om skilda traditioner, som hör samman vår jul med t ex tomten, julgröten, julgranen Luciafirandet , julbordet och mycket annat som hör vår dessa dagar till.
Datorn, som tar upp merparten av SvaHns forskning, sprider också en hel del kunskap samt förnöjelse som hör vår samtid till och vilken bakgrund allt detta . Det gäller en rad nu politiska ämnen sett i ett lite mer historiskt perspektiv.
Kom av en händelse in på vad som låg bakom studentrevolten -68, vilken även handlade om rent triviala frågor som hur kårhuslivet skulle organiseras.
Även Carl deltog i detta, naturligtvis utifrån ett modest konservativt perspektiv.
Men till saken.
Där kan ni läsa praktiskt taget allt av betydelse om Carl.
Ta del av detta om ni vill läsa lite mer om denna bloggs författare.