Fortfarande oärligt och lögnaktigt

presskonferens i Bryssel i dag var jag mycket tydlig med att åter avvisa Sveriges Televisions påstående att jag hävdat att FRA samarbetar med diktaturer.

Man använde ju dessutom detta påstående till att hävda att “den information som FRA samlar in i stort sett kan hamna i vilka händer som helst i världen.”

Jag skrev ju i går att detta var oärligt och lögnaktigt.

FRA samarbetar inte med diktaturer.

Däremot har jag inte uteslutit att det i vissa situationer och “strikt reglerat” kan förekomma ett utbyte från svensk sida av underrättelser med länder utöver dem som FRA har sitt samarbete med.

Jag ser på SVT:s websida att Urban Ahlin från socialdemokraterna vill ha “ett klarläggande om att de enda gångerna som samarbeten med odemokratiska länder kan bli aktuella är om svensk trupp i utlandet står under konkreta hot.”

I den frågan ger han ett exempel på en möjlig sådan situation.

En annan skulle kunna vara – jag har nämnt det på min blogg – ett utbyte av information med Ryssland – ett demokratiskt mycket tveksamt land – om t ex planer på smuggling av kärnvapenteknologier.

Men i intet av dessa fall – Urban Ahlins liksom mitt exempel – har detta att göra med frågan om vilka länder just FRA har ett samarbete med.

Och FRA samarbetar inte med diktaturer.

Men såväl mitt som Urban Ahlins exempel visar ju på andra möjliga situationer i det vidare underrättelse- och säkerhetsarbete som – strikt reglerat – krävs för att tillvara Sveriges intresse.

Det tror jag i själva verket att de allra flesta både förstår och har förståelse för.

21 kommentarer till “Fortfarande oärligt och lögnaktigt”

  1. carneba säger:

    Oärligt och lögnaktiskt men hypotetiskt helt korrekt såvida ni inte skriver NDA med andra länder och vad skulle påföljden vara på ett sådant avtalsbrott??

    Intressanta här det fingrar på… demokratiska länder… vems definition på demokratisk gäller? om ryssarna är tveksamt demokratiskt vad är då jänkarna med Bush första val samt det faktum att den som inte fick mest röster vann??

    Jag säger bara en sak… är det i Sveriges intresse så handla med vem som helst.

  2. hawa0835 säger:

    FRA gör precis som de vill. De omfattas inte av några kontrollorgan och har därmed blivit en stat i staten som övriga länders säkerhetstjänster. Om de vill ha kontakt med diktaturer av någonanledning så är det ingen som kan kontrollera och därmed motsätta sig detta. DET ÄR INGEN SOM VET VAD SOM FÖRSIGÅR INNE PÅ FRA!

  3. Bo W. Höglund säger:

    Och HUR kan det komma sig att vår fria television endast vidarebefordrar de för regeringen mest skadliga påståendena/ryktena?

    Undrar en som sett de flesta nyhetssändningarna från statstelevisionen i dag – att gå in på SVTs hemsida tror jag inte att mina blodtryckstabletter räcker till!

  4. knightone säger:

    Programmet om FRA var inte så illa rent journalistiskt även om det var lite väl amatörigt. Men däremot så är SVT:s rapportering och även TT:s rapportering och tillika de konstateranden som dom felaktigt gjorde baserad på den information som programmet om FRA producerade.

    Det är mycket vanligt att nyhetsbyråer skriver en helt felaktig rubrik och att nyhetsprogram som Rapport eller TV4 Nyheterna inleder sina inslag med ett felaktigt påstående. På samma sätt som kvällspressen basunerar ut rubriker som är enbart till för att väcka uppmärksamhet.

    Alla som såg programmet om FRA vet att Carl Bildt inte sa att FRA de facto samarbetade med diktaturer bara att det i mycket sälsynta fall inte kan uteslutas.

    Att då ta detta till att gå och skrämma upp asylsökande är fruktansvärt av SVT. Allt för att man vill kasta skit på Carl Bildt. SVT är mycket oansvariga.

  5. mrmhalland säger:

    hawa0835 :

    Det har vi aldrig vetat och ska inte veta heller.
    Skillnaden är att nu blir deras verksamhet reglerad av en lag, framröstad av riksdagen.

  6. hillary2 säger:

    Det finns ju begränsningar för hur strikt reglerad en lag kan vara. Kontrollorgan för lagens efterlevnad är minst lika viktiga och kanske en ny konstitution som förbjuder odemokratiska främlingsfientliga partier som inte erkänner människans lika värde. “Den fattige kusinen från landet” är ett gammalt uttryck från den tid då Sverige började urbaniseras. Den fattige kusinen ogillades ofta av de rikare släktingarna i stan som inte förstod detta med lika människovärde och kom absurdt nog att ogilla kusinen istället för fattigdomen.

  7. visionara säger:

    En längre och som det verkar oredigerad intervju som mot slutet leder fram till den fråga som Carl Bildt svarar på hittas här:

    http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22620&a=1247390&lid=puff_1247491&lpos=lasmer

    Frågan gäller faktiskt till sin ordalydelse underrättelseinfo/underrättelsesamarbete i allmänhet, och därmed har Carl Bildt rätt i att det han svarar på inte gäller FRA-samarbete.

    Å andra sidan handlar det bara om FRA ända fram mot slutet, så det är kanske inte så konstigt om reportern uppfattar det på detta sätt, dvs att Carl Bildt menar FRA när han svarar.

    Emellertid tror jag att Carl Bildt är så pass snabbtänkt att han inser att reportern ställt frågan om underrättelsesamarbete i allmänhet och svarar således utifrån detta faktum. Därav Carl Bildts lite svävande svar som han för säkerhets skull upprepar.

    Det är i alla fall vad jag tror.

    M v h

    V

  8. visionara säger:

    Får korrigera mig själv efter att ha sett slutet av intervjun en gång till. Frågan om Sveriges samarbete med olika länder kom lite längre dessförinnan och därmed faller min teori bakom Carl Bildts svävande svar. Emellertid är det fortfarande så att reporterns fråga gäller Sveriges underrättelsesamarbete i allmänhet. Carl Bildt har därför fog för sin uppfattning att han inte svarar på fråga angående FRA.

    Vill också passa på att länka till intervjuerna med Matthew M Aid:
    http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22620&a=1242575&lid=puff_1246393&lpos=extra_3

    varav framgår att Sverige med FRA i spetsen är ganska unika på signalspaningsområdet och de analyser som produceras av därav.

    Se intervjuerna och sträck på er, ni alla som är stolta över detta land!

    M v h

    V

  9. pappaegil säger:

    Vi kanske inte direkt ger diktaturer vår information.
    Men vi byter information med USA för att skydda Svensk trupp i Afghanistan och USA/Bush har en nära relation med Saudiarabien….

  10. maggi säger:

    Så tar vi till KU-vapnet igen i partipolitiken.

    http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_1723483.svd

  11. jonfromoz säger:

    Carl, Superb once again. I am absolutely astounded by criticism aimed at your comments. Don’t some of these idiots realise that this FRA is about protecting us and not spying on us. All democracies cannot be as open and logical as some Swedes think they should be. Carry on the outstanding work Carl- you are truly a great Foreign Minister.

  12. lillies säger:

    I detta håller jag med Bildt, synd att han går så på defensiven i frågan om vad han sagt och menat. Om Sverige via FRA skulle råka få reda på detaljerade planer där någon eller några planerar ett dåd i låt vara ett diktaturland som förmodas kräva höga dödstal, vore det fel att vidarebefordra informationen?

    Om Sverige under inga omständigheter inte ska samarbeta med diktaturer så torde vi väl söka lämna FN?

  13. lillies säger:

    Varför blir det sån hysteri kring allt som rör vad som helst som kan klassas som “diktatur” i detta land? Nu senast i just vilken information FRA eller annan instans kan komma att lämna. Tolkas “till skydd för svenska intressen” så snävt att ett förmodat angrepp på t. ex. ett tåg eller flyg i ett diktaturland faller utanför? Eller kan man se det som att man skyddar svenska intressen om man ger diktaturen som kanske råkar vara enda part som har territoriell jurisdiktion chans att agera för att förhindra en katastrof, även om svenska afghanistan styrkan eller Hans Alm råkar finnas på planet?

  14. bestofmankind säger:

    “Det tror jag i själva verket att de allra flesta både förstår och har förståelse för.”

    Det har du faktiskt rätt i.

    I en oförberedd ögonblick hade SVT lyckats få dig att svara flummigt.

    Enkelt….you´ve been “checked mate” by SVT.

    Men var lugn, folk förstår egentligen vad du menar. Majoriteten har säkert tolerans med oklarheten i ditt svar. Det är bara “kul” ibland att höra hur du felar -du som brukar vara påläst och kunnig verbalt. :-)

  15. bestofmankind säger:

    För ordningens skull, och av intresse länkar jag Elisabeth Höglunds artikel om dig – “Bildt är farlig för oss journalister”:

    http://www.newsmill.se/artikel/2008/09/16/bildt-ar-farlig-oss-journalister

    “Carl Bildt har alltid haft ett komplicerat förhållande till medierna. När journalisternas agerande inte passar honom tar han fram sin arroganta stil och börjar läxa upp reportrarna. Han tilltalar oss gärna med förnamn för att därigenom förminska oss inför våra tittare och läsare. Han har också en oefterhärmlig förmåga att hamna i debatter med intervjuarna istället för att svara på frågor. Han behandlar journalisterna som om de vore politiska motståndare, vilket ofta slutar i ett högljutt gräl.

    Samtidigt är han trevlig och charmerande på gränsen till farlig. Under mina år som politisk reporter på SVT intalade jag mig varje dag jag skulle träffa Carl Bildt att se till att inte komma för “nära” honom. “Håll avståndet, Elisabet. Annars slukar han dig med hull och hår”, viskade jag till mig själv inför varje möte med Bildt. ‘”Håll huvudet kallt. Släpp honom inte inpå dig. Då kan det gå riktigt illa.”

    Med det vill jag ha sagt att Carl Bildt kan vara ett levande hot mot journalisternas förmåga att behålla sin integritet och sin självständighet. Han har lätt att snärja in oss i sina nät, om vi inte passar oss, och det är inte bra för den som vill göra ett gott journalistiskt hantverk.”

    Carl Bildt…det är kanske något för dig att ta lärdom av????

  16. tnsexton säger:

    Mycket av Elisabeth Höglunds farhågor och frustration ligger väl också i CB förmåga att bara svara på de frågor han vill besvara. Journalister verkar leva i tron att deras intervjuoffer har något slags skyldighet att svara på alla deras frågor och då helst ge de svar de vill ha. Om den intervjuade glider undan vissa frågor eller svarar på ett icke önskat eller förväntat sätt, händer allt för ofta att frågorna upprepas, ibland omformulerade ibland inte, in absurdum, något som knappast förbättrar situationen för någon part.
    En av våra större politiker, jag har glömt vem, sade en gång i TV till en intervjuande journalist: “Om jag i alla lägen måste acceptera alla era frågor, får ni nog också acceptera mina svar….”

  17. lillies säger:

    “Intervjuoffer”?!?!

    Men du…att vara politiker utsedd av parlamentariskt valda medför väl vissa delar i arbetet varför det verkar lite ansträngt att ge dem status av “offer”? Och i Sverige är väl ingen tvingad att ha en officiell tjänst som t. ex. utrikesminister?

    Kan han inte ta hjälp av sina vänner om hur han skall bemöta “besvärliga” journalister…han har ju Applebaum t. ex.?

  18. tnsexton säger:

    “Intervjuoffer”?
    För mig är det ett stående uttryck som beskriver den person som är föremål för en intervju. Det konnoterar inte på något sätt att personen ifråga skulle vara just ett “offer” i ordets vanliga betydelse, det bara heter så i mitt språk…

  19. Kim säger:

    Hela intervjun handlar hela tiden om FRA, minut efter minut, Så kommer en fråga där man använder ordet underrättelsesamarbete. Men hela kontexten är FRA och inte t ex Ryssland eller något annat. Så visst kan Bildt hävda att det skedde ett missförstånd, men i så fall var det han som missförstod den kontext som samtalet rörde, och att börja gnälla om förvrängningar från journalisternas sida i det fallet är ju bara barnsligt. Dementera gärna, säg att du missförstod, säg att FRA inte samarbetar med diktaturer, men gnäll inte på SvT för att de gjorde en helt normal tolkning av hans uttalande.

  20. lotusblomman säger:

    FRA-lagen är gjord för att brukas och missbrukas. Vilken del som kommer att dominera, får vi aldrig veta. Så är den skriven, lagen. I skydd av sig själv kan den vändas mot vem som helst, även mot svenska folket.

  21. Ge Dig Carl Bildt | Dumheterna säger:

    [...] du stött när någon tog sig tid att analysera vad det egentligen är du säger (Ofelbara Rapport, Fortfarande oärligt och lögnaktigt). Det säger väl allt man behöver säga och är ett erkännande i sig. Precis som när Reinfeldt [...]

Skriv ett svar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.