Tågluffardag
Lite av en tågluffardag genom Tyskland i dag på väg från Berlin till Strasbourg.
Vi tuffar just nu ut från Hannover där vi bytt till ett tåg i riktning Frankfurt och så småningom Basel, även om jag avser att stiga av i Karlsruhe för att där byta till ett tåg som skall gå till Strasbourg självt.
Det investeras stora belopp i att modernisera järnvägarna på den europeiska kontinenten, och det är ingen tvekan om att såväl bekvämlighet som hastighet har förbättrats högst avsevärt.
Och även om jag tycker om flygplatser måste det medges att de stora europeiska järnvägsstationerna har sin speciella charm. Den nya Hauptbahnhof i Berlin är en sevärdhet i sig med tåg i tre olika våningsplan.
maj 6, 2008 kl. 8:15 är
Bäste Carl,
När får vi se “den stora järnvägsrevolutionen” i Sverige påbörjas - dvs när skall vi titta framåt och ej lokalpolitiskt bakåt (som i det skrämmande exemplet med Botniabanan).
Själv passade jag på att åka det nya snabbtåget mellan Barcelona och Madrid för några veckor sedan - fantastiskt!
Spanien ligger långt fram även här, v.g. se bif. länk.
http://www.svd.se/resor/nyheter/artikel_908725.svd
maj 6, 2008 kl. 8:33 är
lindalovelace!
Eftersom jag bor i Botniabaneområdet, vad är det skrämmande? Tvister om sträckningen eller vad?
maj 6, 2008 kl. 8:39 är
Jag åkte tåg i ca fem timmar söderut från GOA för några veckor sedan.
Det var en annorlunda resa. Men man fick se och uppleva mycket.
http://per-j-andersson.blogspot.com/2008/03/indiska-jrnvgen-rustas-upp.html
maj 6, 2008 kl. 8:48 är
Linda L
Som jag skrev redan under “Berlin och Strassbourg”, den svenska ickeexisterande järnvägssatsningen är en skam styrt av ett kortsiktigt räknenissande! Jag håller alltså med dig, utom vad gäller Bottniabanan!
Bråket kring infarten till Umeå och lokala politikers förmåga att framhäva banans vikt för just deras lilla plätt av världen, har i medierna helt skymt undan det som är viktigast med Bottniabanan och av största betydelse för näringslivet i övre Norrland.
Bottniabanan avlastar norra stambanan!! Den är pulsådern för de tunga transporterna till och från norra Sverige. Den är dessutom ett rullande lager för bl a Domnarfvets Jernverk. Stambanan, främst söder Vännäs, är backig, kurvig och med få mötesplatser och den har ingen reservkapacitet. Med Bottniabanan kan stambanan avlastas och till delar “enkelriktas”.
Visst, Bottniabanan kommer säkert att ha betydelse för de kommuner genom vilka den går men viktigast är den för stambanan och svensk basindustri!
maj 6, 2008 kl. 8:55 är
Om jag förstår tecknen rätt är de flesta som bor i området förväntansfulla inför att Botniabanan ska tas i bruk. Det är inte vackert där bygget drar fram, det har funnits oro för att fågelmarker ska förstöras etc. men de flesta ser vinsterna.
maj 6, 2008 kl. 9:41 är
Till alla moderater och lokalpolitiker i Sundbyberg.
Bygg in järnvägen som går rakt genom staden…och förstör nattsömn och nerver på dom stackars krakar som bor invid den.
Nu när de nya innomhuscentrumet ska byggas, har ni ju ett gyllene tillfälle att visa lite barmhärtighet gentemot era invånare.
maj 6, 2008 kl. 10:16 är
friherrinnan
bra förslag
i Göteborg finns samma problem nattetid med godstrafik men jag finner ändå buss- och biltrafiken dagtid vara den värsta öronplågan
på min önskelista står förutom intunnlad godstrafik bullerdämpande asfalt på trafikerade vägar och i bostadsområden samt sänkta bullernormer för all motorfordonstrafik
maj 6, 2008 kl. 10:29 är
Flygstrejk, det var en nyhet.
maj 6, 2008 kl. 10:51 är
fairymary och tnsexton
Det jag menar med “skrämmande” ang. Botniabanan kan sammanfattas av den tidigare publiserade Nutekrapporten (v.g. se bif. länk).
När det gäller infrastrukturella frågor torde Sverige inte direkt tillhöra Elitserien!
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=572&a=748860
“”"Nya beräkningar från Nutek: nedlagda och försenade trafiksatsningar under 1990-talet kostar fortfarande samhället gigantiska belopp i intäktsbortfall. Misstagen i planeringen av de omfattande transportsystemen för storstadsregionerna, exempelvis det havererade Dennispaketet, kostar samhället mångmiljardbelopp. Nya beräkningar visar att intäktsbortfallet uppgår till hela 70 miljarder kronor fram till år 2020. Därtill kommer direkta kostnader för skattebetalarna. Enbart förseningen av Botniabanan har lett till en merkostnad på minst en miljard. Undersökningen finns med i Nuteks årsbok som presenteras i dag. Resultaten visar tydligt behovet av förbättrad planering vid stora trafikinvesteringar, skriver Nuteks chef Sune Halvarsson tillsammans med analytikern Tore Englén. “”"
maj 6, 2008 kl. 11:00 är
Linda L
Ja visst är det skrämmande att den svenska demokratin och medborgares och organisationers rätt att påverka och ifrågasätta beslut kostat skattebetalarna minst en miljard.
Fördyringen av Bottniabanan består till största delen av att banans dragning in till Umeå har överklagats i alla instanser och att alla demokratins möjligheter att ändra, försena eller stoppa projektet har utnyttjats.
Ibland kan man tycka att möjligheterna att överklaga ett myndighetsbeslut eller ett avgörande i miljödomstolen är lite väl stora, men nu är det som det är.
Miljardfördyringen får vi alltså sätta upp på demokratikontot!
maj 7, 2008 kl. 8:27 är
tnsexton
När vi kommer in på juridiken finns mycket att såväl säga som önska betr. vissa
“rättigheter/demokratifrågor”.
Tror att vi är överens därom och att vidare “juridisk” diskussion på detta forum vare sig är lämplig eller för saken framåt.
maj 7, 2008 kl. 8:50 är
Det viktigaste med Botniabanan är att få bort långtradarna från E4, något som kostar samhället ofantliga miljarder.
Om den byggs genom vårt samhälle kommer den att passera ca. 40 meter från mitt sovrum och jag tänker inte yttra ett ord i protest. Jag vet vad jag talar om. Man vänjer sig.
Jag hyrde ett tag ett rum tio meter från järnvägen där malmtågen passerade 3 ggr per natt. Första natten var besvärlig, men efter en vecka hade jag vant mig. Såg det positiva i att det sista tåget kom den tid jag skulle stiga upp, alltid på minuten, så jag sparade in en väckarklocka. Den biologiska klockan räknade tågen undermedvetet och jag vaknade punktligt.
Man kan störa sig på ljud, bara om man lägger märke till dem. Under misommarhelgen är det fullt ös på en holme 80 meter från huset. Kort sagt, ett dj-a liv, fylla och spya, enligt vissa. Jag ser dem, hör dem men lägger inte märke till dem. Det är tre dagar av årets 365 dagar, sedan är det tyst. Varför skall jag missunna dem att supa sig fulla?
De får ju själva bära baksmällan.
maj 7, 2008 kl. 8:58 är
Linda
Din nya avatar, vad betyder den? Har du fotograferat din hjärna eller en schweizerost?
Jag förstår att du haft munnen full de senaste dagarna, eftersom du varit så tyst. Jag skall dock säga dig att jag håller med om Botniabanan. Protesterna runt Umeå är pinsamt för mänskligheten och kostsamt för människorna.
maj 7, 2008 kl. 9:01 är
Kachina!
Min beundran för att Du lyckas med att stänga ute ljud. jag vet att det är möjligt, har själv haft den förmågan men efter några “resor” in i ett utmattningssyndrom har jag kvar en ljudkänslighet. Jag tror att jag åter kan träna upp min förmåga; tack för påminnelsen!
maj 7, 2008 kl. 9:14 är
Nu gör jag ut för en kapplöpningsrunda med björnen.
maj 7, 2008 kl. 9:23 är
Mister K
Betr. min avatar kan jag säga dig att jag inte har gjort någonting, plötsligt såg den bara ut på detta sätt. När jag tittar på sign. lombryssel verkar det som om han/hon har en likadan fast i annan färg. Antagligen teknikens under!
Håller tummar för att du skall klara dig undan björnen ;-)
maj 7, 2008 kl. 9:38 är
Kachina,
Du kan ju alltid komma undan genom att hoppa mellan tallegrenarna:-)
Linda,
Alla som inte har haft en egen avatar, har nu plötsligt fått färg på tillvaron:)
maj 7, 2008 kl. 10:15 är
Torsten
Vá bra - då kanske en försynt liten varelse som jag kommer att få en mer framträdande roll :-)
Betr. vår lille fine man i Byske, tror jag han går säker för ev. björnar - dom känner väl ingen vittring eftersom han vanligtvis lider av signalsubstansbrist :-)
maj 7, 2008 kl. 10:19 är
Norrländsk-jogging, kallas det. Kostar inga skattepengar på naturstigar och belysning. Svettig blir man.
Jag småretades litegrann om det här med hjärna och schweizerost. Jag har en aning om att hjärnan, i sina minsta beståndsdelar, är en kopia av Universum och då skall du vara glad ju mer tomrum och ju mindre materia du har. Ett kompakt Universum kan inte röra sig, lika lite som tanken kan röra sig i ett huvud fyllt med stelnad blåbetong.
Vi vet ju vad Linda Lovelace sysslar med när hon har munnen full, men jag undrar jag, vad de sysslar med, de som säger sig ha häcken full?
Jag får grunna på det under nästa språngmarsch mellan huset och parkeringen, ca 80 meter, som inleds NU. ( Kanske du vet svaret, det där om häcken?)
maj 7, 2008 kl. 10:30 är
lindalovelace
angående vittring
är det inte så att hundar skäller och barn gråter när det saknas signalsubstans?
maj 7, 2008 kl. 10:31 är
Mister K
Visst vet jag svaret men ……………………. för att inte hillary2 ska jaga häcken av sig avstår jag från att svara :-)
Rättskaffens fruntimmer som hillar2 ska man inte leka med ……………………………..
då kan man få facket på sig. :-)
maj 7, 2008 kl. 10:33 är
hillary2
Aha, heureka - är det därför jag så ofta gråter när jag läser dina inlägg?
:-)
maj 7, 2008 kl. 10:47 är
Fy Kachina,
Vad Du lärde Dig många fula saker när Du “strosade” längs Reeperbahn:-)
maj 7, 2008 kl. 10:56 är
Torsten
Mellangatan (som vår lille ekorre väl känner till) lär vara Byskes svar på Reeperbahn,
kanske beroende på intryck som Mister K fick vid sin Hamburgresa :-)
maj 7, 2008 kl. 11:07 är
Linda,
Och så skyller han på att han skall åka och balansera däcken:-)
Världen är liten Kachina:-)
maj 7, 2008 kl. 11:21 är
Torsten
“Balansera däcken” kanske är ett lokalt uttryck :-)
Nej, nu får jag tacka för en stunds trevligt sällskap - måste möta klienter för att tjäna ihop till mitt dagliga bröd!
maj 7, 2008 kl. 11:52 är
Kachina
Bodd du int ve Byske? Å ändå säg du att en dann Bottniabanan skull gå i lag ve stuga din.
Hä gett va na fel för Bottniabanan slute i Ume. Du måst mene NORRBottniabanan å den ä bare påtänkt.
maj 7, 2008 kl. 12:59 pm
Jo, jag menade Norrbotniabanan och jag får hoppas att de tänker till. Jag är bekymrad över att vi skickar mer än trettio långtradare varje vecka till Helsingborg, istället för ett tåg.
Det är dålig planering och kostsamt för underhållet av E4. Inte är det personbilstrafiken som gör diken i asfalten, utan 60 tons långtradare.
maj 7, 2008 kl. 4:19 pm
Mister K
Hoppas “balanseringen av däcken” funkade tillfredsställande!
:-))
maj 7, 2008 kl. 4:38 pm
Balansera däcken, Mellangatan, jag fattar ingenting annat än att ni har “pinpointed” fel man i Byske. Undrar vad de tycker, de som bor på Mellangatan, om att bli utpekade som “Reeperbahn”?
maj 7, 2008 kl. 4:52 pm
Bäste herr K.
Bara en liten förklaring:
Jag har inte “pinpointed” någon man i Byske, vare sig fel el. rätt man. Du har ju själv vid en mängd tillfällen deklarerat att du inte finns i verkligheten utan är en hundraprocentig virtuell uppenbarelse, därför är “mitt Byske” dvs det Byske som den virtuelle kämpen, Mister K, är bosatt i, enbart en virtuell boplats och Mellangatan är följdaktligen snarast att betrakta som en parallellgata med den något större och mer kända Vintergatan.
I modern litteratur kallas dylika texter, inkl. innehåll, asz-caux periodiska textmassor.
maj 7, 2008 kl. 4:56 pm
Ahaaaa,……nu gick det upp ett ljus. På Mellangatan säljer man gummi och till och med annonserar om det i radion. Men, Byskes Reeperbahn, njae? En central plats är det definitivt, men vad Robin säger om att bli ett turistobjekt vet jag icke. I o f s, turisterna kan glo hur mycket de vill, bara de köper vulkat gummi och betalar för det. Nattliga gäster undanbedes, det vet jag med säkerhet.
maj 7, 2008 kl. 4:59 pm
Därom äro vi överens. Kachina existerar bara i cyberspace och i det andliga riket.
maj 7, 2008 kl. 5:02 pm
Kachina!
Från mitt besök i Hopi-reservatet minns jag Kachina-dolls
maj 7, 2008 kl. 5:04 pm
Kachinagubben
Skönt att du bekräftar att du fortfarande bara existerar i cyberspace och inom de olika dimensionerna - det vore ju både skrämmande och helt “uppåt väggarna” om du var en man av kött och blod.
:-)) Linda (din PV)