Dag Två i Washington

Snart iväg för dagens serie av sammanträffande. Främst på State Departement med början med Condoleezza Rice and sedan fortsättning med ett antal av de andra nyckelpersonerna på departementet.

Och på eftermiddagen över till försvarsdepartementet Pentagon innan det börjar att bli dags att plocka ihop pinalerna och styra mot Stockholm igen. Det blir sista planet från Dulles-flygplatsen i riktning mot Europa.

Inrikespolitiken här just nu domineras av kompromissen förra veckan om immigrationspolitiken, men det finns en hel del som tyder på att den inte riktigt kommer att hålla.

Annars är det Irak som är i fokus. Samtal i Vita Huset i dag mellan kongressen och administrationen för att se vart man kan komma. Det leks mycket politik i frågan just nu.

Men solen lyser vackert över huvudstaden.

26 kommentarer till Dag Två i Washington

  1. Bo W. Höglund skriver:

    Vill bara förbereda Utrikesministern på att reaktionerna på delar av regeringens kontakter med USA domineras av medias allenarådande orakel rörande amerikapolitik, Columbine-vittnet” Moore.
    (Samt även angrepp av gamle Tok-Olle kompisen Börje!)
    Att inta ett par blodtryckstabletter före första intagandet av dagstidningarna rekommenderar
    mvh
    bwh

  2. Kachina skriver:

    Blodtryckstabletter? Aha, är det så ni gör för att få tunnelseende?

  3. LondonFia skriver:

    Bosse – riktigt fyndigt det där med blodtryckstabletter! :) Tycker att det är ganska fantastiskt att media är så fascinerade av vad Michael Moore har att säga. Visserligen har han gjort ett par bra filmer, all heder åt dem, men jag skulle nog inte anlita honom som karaktärsvittne…

  4. allanhed skriver:

    LondonFia, du vet väl att media är som en fårflock, alla springer samtidigt åt samma håll?
    Nåt sanningsvittne är Moore inte, men en duktig filmmakare och närmast genial på att göra PR för sig själv.

  5. tg46 skriver:

    Moore är ett dåligt skämt och en trickster. Jag har inte sett hans senaste film ”Sicko” men har läst att han påstår (genom filmen) att sjukvården i Frankrike och Storbritannien är mycket bra. Det verkar som han inte vet att dessa två länder har en utmärkt blandning av både offentlig och privat sjukvård – vilket, om jag förstod rätt, är poängen angående hans kritik mot Sveriges planer att liberalisera sjukvården som Ylva Johansson och andra sossar strävde så mycket emot.

    /TG

  6. LondonFia skriver:

    Ett problem med sjukvården här i Storbtittanien är dock att man inte kan komma till en specialist om man inte får en remiss – vilket innebär att man måste gå via sin GP (tror det står för General Practitioner = typ distriktsläkare). De är ungefär lika kompetenta och har ungefär lika mycket tid som en distriktsläkare hemma i Sverige.

    Min bror drabbades av en hjärntumör förra året. Han gick till sin GP och klagade över huvudvärk och synrubbningar – och blev hemskickad med pennicillin. Kanon!

  7. ollemunter skriver:

    Precis som i Sverge då, fast här får dom albyl.

  8. LondonFia skriver:

    Inte brorsan, han fick tid hos en ögonspecialist på länssjukhuset i Jönköping när han kom hem till Sverige. Han skicakde på stört magnetröntgen, och sen var cirkusen igång… Det var effektivitet på hög nivå vill jag lova!
    Tror att vår svenska sjukvård står sig väldigt bra i den internationella konkurrensen, om man bara kommer intill och inte fastnar i köerna. Detta var ju hyfsat akut, det var ingen höftledsoperation direkt. Och så hjälpte det ju till att mamma låg på som en galning och inte gav sig förrän de gav honom en tid, förmodligen mest för att få tyst på henne! ;) Så man får inte vara sjukare än att man kan slåss för sin sak…

  9. lillies skriver:

    LondonFia,

    det varierar nog lite. Har själv inte så väldigt upplyftande erfarenhet av den svenska sjukvården med feldiagnosticeringar och som en följd därav felbehandlingar. Men jag håller inte främst de enskilda läkarna ansvariga (har själv jobbat på shukhus före och under tiden jag pluggade och när neddragningarna och underbemanningen började med läkare som har omkring 70 tim arbetsveckor + jourpass).

  10. tg46 skriver:

    Inget sjukvårdssystem är perfekt. Jag har mycket kontakt med Storbritannien (jag är ju engelsman i botten…) samt har tillbringat många år i Frankrike. Vad som är dåligt med Moores påhopp är att det verkar som han har missförstått (eller inte ens läst) vad den svenska regeringen planerar göra inom sjukvården. Samtidigt är det inte hans business. Han får kritiserar USA och kramar Kuba så mycket han vill, men det vore bra om hans kritik vis-à-vis Sverige var baserad på saker och ting som stämmer istället för påhittade felaktigheter.

    /TG

  11. finnen skriver:

    det är så intressant att läsa hur CB hanterar olika utrikes frågor. Jag tänker ofta på min pappa, som klarade II världskriget krigsfronten i öst och berättade efteråt ofta om freds överläggningar med Den Store Brodern i öst. Jag har en tydlig känsla att CB liknar i stort några av den tidens finska politiker. Man når inget genom att vända ryggen, ej heller genom att vara tyst. Enbart genom att lyssna och prata.

  12. mimafa skriver:

    Javisst är USA fantastiskt…!? 45 miljoner människor som nekats sjukvård i världens rikaste land. Perfekt, dem tar vi efter!

  13. watson69 skriver:

    mimafa

    Jag vet ingen här inne som säger att USA är fantastiskt.
    Men det finns sådana som säger att det är ett skitland.
    De flesta här inne anser nog att det är ett bra land som också har sina brister.
    Om det vore så dåligt som vissa vill antyda så är det ju lustigt att så många vill dit?
    Från alla länder i hela världen.

  14. mimafa skriver:

    Nja, inte är väl det så lustigt. Det finns ju mycket vi människor gör trots att vi kanske inte vill det egentligen.

    Jag tycker själv om en hel del saker med USA så för min del är det inte ensidig kritik. Jag tycker dock att väldigt många i Sverige köper allt som kommer därifrån med hull och hår, och då behövs det kanske lite kritiska röster ibland. T.ex. om deras sjukvård. Har själv råkat ut för den vid ett antal tillfällen och sett hur diskriminerande den är. Jag har ju alltid klarat mig bra på akutemottagningarna där. Det har däremot inte de fattiga, svarta människorna som tillbringat timme efter timme i väntrummet för att det kommit in ”viktigare” kunder framför deras näsa hela tiden. Denna behandling och sortering av individer kan vi vara förutan i Sverige.
    Det finns många bra saker vi kan ta efter från USA, men om du frågar mig, är inte sjukvården en av dem.

  15. saranorman skriver:

    Kan ett land någonsin vara perfekt för alla? Det gäller väl att ta efter det som visat sig fungera bra och akta sig för det som visat sig fungera dåligt!? Eller?
    Vissa grejer har aldrig fungerat och då behöver man kanske inte prova dem igen det finns ju gott om exempel på politiska system som alltid fört med sig död och elände eller som en del brukar säga … alla hade det iaf lika dåligt!
    Jag tror inte att ngn av regeringen utsänd Svensk promenerar omkring och funderar på vilka riktigt dåliga grejer man skulle kunna ta med sig hem!
    Det är så mkt lättare att åtgärda fel och lösa problem om man tillåts se framgångar också ….

    Kramizar på Er

    Ps. Jag har för mig att jag läst ngn gång om att Amerikanska flottan hade en båt som också hette Condoleezza Rice men att man bytte namn på den. Undrar som flundran om det är sant? .Ds

  16. mararh skriver:

    Det går att gå före här i Sverige också, som någon så mycket riktigt sade här tidigare. ” Det gäller att vara så friskt att man kan tala för sig om man är sjuk”.

    Det handlar inte om att gå före för att man är rik. Det handlar om att kunna ”sälja in” hur ont man har………………..

    Jag förstår inte detta ältande om USA……jag har varit gift, ägt hus, skilt mig, arbetat, varit aretsgivare och fött barn där. Det var varken sämre eller bättre än Sverige och resten av länderna jag har bott i. Jo, i ett avseende var det faktiskt bättre……..i USA finns inte jantelagen. Där får man faktiskt vara stolt över det man presterat och över sina barn.

  17. jonasgbg skriver:

    Tack Calle for analyser och info fran din varld!

  18. maverick skriver:

    Tänk vilka följdverkningar den här bloggen kan ge ……………………………………..

    När jag i går kväll såg en något amper Berit Andnor ondgöra sig över vad hon kallade Carl Bildts arrogans, associerade jag genast till hillary2. Bitter, overderhäftig och förgrämd.

    Sedan tidigare vet ju de flesta att Morgan Johansson är oppositionens egen lille Kachina!

  19. Kachina skriver:

    Hur är det med kreativiteten bland Allianz-lössen? Dör bloggen ut om elakingen tystnar.

    Men det är klart. Inom de borgerliga leden har det alltid varit lättare att kräva, att den cancersjuke eller stomiopererade skall vara kreativ, istället för att själv visa sin kreativitet.

    I a f, läser jag i lokaltidningen att Carls samtal med Condoleezza resulterade i att han åker till Melllanöstern nästa vecka, för att se om det går att hjälpa till med den palestinska statsbildningen. Han kan tydligen inte hålla tassarna borta. Men, det är klart, han börjar i varje fall i rätt ände. Utan fungerande Palestinsk stat, blir det ingen fred.

    Men,…..jobbet är livsfarligt. Tredubbelt farligt mot i Bosnien. Det finns de, på bägge sidor, som inte vill ha fred.

  20. lillies skriver:

    saranorman,

    självfallet är det inte så att någon medvetet går och funderar på vilka dåliga saker man kan ta med sig hem, vare sig från borgerligt håll eller socialistiskt håll. Däremot finns det väl olika uppfattningar om vissa företeelser är positiva eller inte.
    Själv har jag inte emot privata sjukförsäkringar eller privata alternativ inom vården beroende på hur de utformas och i vilken grad man fullständigt förlitar sig på dem (annars kan man kanske få en situation som de f.n. har i USA där många stora företag flyttar utomlands för att kostnaderna för anställdas sjukvårds och pensionsförmåner blir alltför betungande). Det ser jag inte som en önskvärd utveckling för Sverige, även om det i tider av högkonjunktur lätt kan uppfattas som att ett sådant system är fördelaktigt ”för evigt”.

    Ang. Condolezza Rice, i en intervju med henne såg jag att hon uttryckte sig ha blivit republikan tack vare Jimmy Carter, något som fick mej att dra på smilbanden, däremot är det synd att hennes önskan om en mindre interventionistisk och paternalistisk utrikespolitik inte har fått speciellt stort gehör i Vita Huset (men och andra sidan så har hennes period av tjänstgöring karakteriserats av det kaos som det innebar för USA att verkligen uppleva en attack på deras egna territorium, vilket de tidigare varit relativt förskonade från).

    mararh,

    ”ältandet” om USA kan bero på flera orsaker, dels besöker Bildt USA f.n. och dels har USA en väldigt stor betydelse på världspolitikens område (oavsett man gillar det eller inte). Förstår du orsaken till ”ältandet” lite bättre?

    Själv är jag emot ”jantelagen” likaså men för den skull ska man väl inte påstå att ett mediokert resultat är bra? För att koppla till ditt ordval ”ältande om USA”…för att när det bl. a. gäller deras (mycket paternalistiska) utrikespolitik av senare år så är resultatet knappast upplyftande (särskilt inte i andra länder som får ta konsekvensen av USAs politik) . Denna omständighet är ett relevant sakförhållande som näppeligen torde kunna avfärdas som ”ältande” eller ”jantegnäll”

  21. lillies skriver:

    För att illustrera…det finns ett engelskt taesätt om att det tar tre generationer att uppfostra en gentleman och dubbelt så lång tid att skapa en perfekt gräsmatta. Man lär ju aldrig nå dit om man förväntar sig att ingen ens skall se att gräsmattan initialt är full av ogräs, än mindre kommentera det för att ägaren kan bli ledsen eller något? Och så är det tyvärr lite grann i Sverige, detta samtidigt som ”Jante” fortfarande styr och ställer.

  22. hillary2 skriver:

    maverick alias pettson?

    Jag studerar bloggkommentarerna och finner dem allt mer innehållslösa för var dag som går.
    Vill bara påminna dig om att alla de partier som är representerade i konstitutionsutskottet således även Bildts parti vill ha en ny utfrågning och dina personliga aversioner mot socialdemokrater intresserar väl knappast någon annan än dig själv.

  23. sofia L.S. skriver:

    leks det politk? Hur menar du då? Är inte Washington ett av världens mäktigaste högsäten för politiker?

  24. irta skriver:

    USA är världens sämsta land menar MIMAFA
    men det gör ingenting för att MIMAFA lever i Sverige vilket följaktligen världens bästa land. Det kan man vara glad för, eller hur?

    USA är den enda land i världen som hittils ensam kunde och kan fortfarande återskapa sina förbrukade ekonomiska, moraliska och andra resurser. Vilket kan man knappast påstå varken om svenskt socialdemokratin eller Sverige.

  25. ollemunter skriver:

    Inte bara innehållslösa, utan också dötråkiga.

    Dom riktiga grinvargarna i samhället har inte hittat Bildts blogg och tur för honom är väl det.

    På det viset, så kan alla ni andra svammeltanter och gubbar fortsätta leka kommenterande journalister.

  26. mimafa skriver:

    irta:

    Har du ens LÄST det jag skrev? Var skrev jag att jag tycker det är världens sämsta land? Som jag skrev tycker jag det finns mycket bra med USA. Men min tro på att allt därifrån köps med hull och hår bekräftas ju bara av din opropertioneliga reaktion på mitt blogginlägg. Och varför blir Sverige automatiskt världens bästa land bara för att jag bor där? Förtsår inte dina insinuationer…

    Och, menar du på allvar att USA kan skryta med att kunna återskapa sina moraliska resurser? Det måste vara nästintill omöjligt…

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 1 055 other followers

%d bloggers like this: