Onsdag före toppmötet

Nu är det slutförberedelserna för det stora EU-toppmötet i morgon och på fredag som gäller. Energi, miljö och klimat står i fokus.

Även om jag själv drabbats av snuva.

Fredrik Reinfeldt var ju i London och träffade Tony Blair i går, och i dag leder han och Andreas Carlgren det stora klimatseminariet i Stockholm.

Jag borde egentligen gå förbi där ett tag, men det är nog tyvärr osäkert om jag kommer att hinna. Det hela kan dock följas på websändning och det ger ju dessutom möjlighet att se det lite senare.

Ny teknik – utmärkt.

I eftermiddag skall så Fredrik och jag informera riksdagens EU-nämnd om förberedelserna inför toppmötet. Det är ett öppet möte med nämnden, och – utmärkt, utmärkt! – även detta går att följa i en websändning.

Se vad den nya tekniken kan åstadkomma! Fara? Knappast.

Omedelbart därefter tar jag emot Martti Ahtisaari som kommit till Stockholm för diskussioner inför den nya förhandlingsomgång om sitt Kosovo-paket som han kommer att ha i Wien nu på lördag. Vi får se hur långt han kommer att nå då.

Och så blir det förberedelser för de frågor som vi utrikesministrar i EU skall försöka att ta oss an i morgon. Jag skall inleda torsdagskvällens diskussion om Somalia, men även vad gäller Irak tror jag att vi har en del att bidraga med.

62 kommentarer till “Onsdag före toppmötet”

  1. Pravoslavac säger:

    Berätta gärna vad Ahtisaari kom fram till. Jag har följt förhandlingarna i Wien men parterna verkar inte ha kommit närmare varandra. I Kosovo har både albaner och serber protesterat mot förslaget. Serberna protesterade mot att Kosovo i praktiken blir självständigt och albanerna protesterade mot att serberna får för mycket självbestämmande i de norra delarna. Ganska komiskt att den albanska gruppen som protesterade heter just…självbestämmande (self determination) och de protesterade MOT serbernas självbestämmande ;)

    Jag läste en rapport från GIS (Global Information Service/Defense & Foreign Affairs Special Analysis) och de förutspådde mer våld i Kosovo under perioden Mars-Juni. Anledningen är en intern albansk politisk maktkamp i tomrummet efter Haradinaj, som sitter i Haag. Rättegången har sinkats eftersom chefsåklagare Carla del Ponte haft stora problem med vittnen som skrämts till tystnad

  2. konstprojektet säger:

    Ny teknik – nya möjligheter.

    Kände en företagsledare som för många år sedan sa:
    Här skall vi inte ha datorer på varje skrivbord som folk knapprar på i stället för att arbeta.

    Det företaget finns inte mer!

    Hälsningar
    Bernt-Åke

  3. MIkael P säger:

    Inför torsdagkvällen, säg efter mig: “folkmord”, “folkmord”, “folkmord”. Så mycket mer tycker jag inte att Ni behöver förbereda. Jag är fullt medveten om konsekvenserna av att säga det, men det är väl hög tid att någon tar bladet från munnen så att alla mekanismer sätts i rörelse för att stoppa denna skamfläck på det internationella samfundets samvete?

  4. Tomasc säger:

    Bra så.

  5. Kachina säger:

    Du har en röst till Mikael P. Folkmord heter det. Det skall sägas öppet och tydligt.

  6. Mikael Emdenborg säger:

    Hej,

    Ta med dig några konkreta realistiska förslag till de olika klimatmöten.

    De flesta är nog överens om att man måste vidta konkreta åtgärder för att minska på utsläppen av växthusgaser omedelbart, samtidigt som många politiker tycker att de kläms mellan olika krav från väljargrupper och hänsyn till olika sysselsättnings och sociala konsekvenser, vid regleringar och styrning av växthusgas utsläpp.
    Det finns dock några områden där man kan spara stora utsläppsmängder av växthusgaser, och jag vill påstå att det nog kan få en positiv acceptans hos de flesta.
    Det handlar om umbärligt resande, alltså resande som inte är direkt nödvändigt, resor som med olika metoder kan minskas och förändras.
    Jag vill här ge några exempel på detta, och kallar det då för “onödigt resande”.
    Om alla svenskar på de här listade punkterna ändrar sitt beteende, så minskar utsläppen av växthusgaserna markant.

    Det finns 3 områden på vilka vi kan förändra vårt resande.

    I luften, på vattnet, och på land. Det handlar om att minska på så kallat “onödigt resande” till exempel:

    1. När vi flyger på semester så behöver vi inte göra det på andra sidan jorden. Alltså försök att semestra så flygresor blir så korta som möjligt.

    2. När vi gör nöjesfärder med vår fritidsbåt så bör vi inte göra det med motorbåtar, som förbrukar och släpper ut stora mängder växthusgaser, utan hellre segla en segelbåt.

    3. När vi måste göra arbets, och inköpsresor finns det då alternativ till bilen? Många resor vi gör, blir också något som man kallar “onödig biltrafik”, det handlar främst om att vi ofta tar bilen för att åka och titta på olika saker, som man många gånger kan undvika tex. genom att använda ny teknik tex webbkameror, digitalfilm, Internet, TV osv..

    Ändrar vi våra liv på de här områden så skulle det betyda mycket för miljön, varje människa skulle spara stora utsläpp av växthusgaser.

    Den övergripande frågan här är de nationella och internationella utsläppen av växthusgaser från transporter, och specifikt från biltrafik.
    Biltrafiken har också andra negativa miljö effekter inom tätbebyggda områden och storstäder.

    Bilen används främst till transporter i arbetsrelaterade syften. Därefter används den främst som transportmedel vid olika typer av övriga resor, där inköpsresor och handel utgör en mycket stor del.

    I Sverige och även andra länder finns en mycket stor handeln av begagnade varor och fordon, på en geografisk utspridd marknad där privatpersoner handlar med varandra. I denna handel används nästan uteslutande bilen som transportmedel.

    Politiker och myndigheter bör framöver verka för att privathandeln mellan privatpersoner, på olika sätt minskar behovet att använda bilen som transportmedel. De årliga bilresorna som den här privathandeln genererar bara i Sverige uppgår till flera miljoner bilresor.

    Miljöprojektet Privatmotormarknad är ett försök att visa på hur man skulle kunna samordna denna privathandel mellan privatpersoner både i Sverige och utomlands.

    Miljöprojektet visar på ett realistiskt och konkret sätt hur, var och på vilket sätt man kan samordna privathandel mellan privatpersoner utan att bilen behöver användas. (Ex.Oanvända pendelparkeringar helger utanför storstäder, ny teknik med webbkameror http://www.privatmotormarknad.se/m_webcam.php från marknadsområdet, samt mycket bra kollektiva färdmedel)
    Det kan inte vara rimligt att 1000 tals bilar dagligen handlas, provkörs och saluförs via privatannonser i Innerstaden.

    Med miljövänliga hälsningar
    Mikael Emdenborg

  7. Kjell Jansson säger:

    Mikael här får du ett förslag. Vi flyttar Sveriges norra gräns till söder om Dalälven. Då slipper vi allt onödigt bilåkande i Norrland.

  8. Kachina säger:

    Utmärkt förslag, Kjell. Vi häruppe är så urbota less på gnällbältet söder om Dalälven. Byt språk också, så slipper vi förstå innehållet i ert gnäll.

  9. Jane säger:

    Internationella jantedagen kanske snart ska firas här i Sverige…

    http://www.ladyjane.blogg.se

  10. Monica säger:

    Ja, teknik är utmärkt!
    Och för att hänga på Mikael Emdenborgs förslag till klimatmötet; Ny teknik gör i mångt och mycket “onödigt resande” alldeles förbannat onödigt.
    Kan världens ledande affärsmän, diplomater och politiker begränsa sitt resande genom att kunna fatta viktiga beslut på elektroniska mötesplatser?
    Jag inser nödvändigheten av att mötas IRL för att kunna småprata och hitta fram till varandra på andra sätt än genom enighet i ömsesidiga beslut, men kanske inte så ofta…

  11. megafånen säger:

    “folkmord, folkmord, folkmord” är ju klarspråk så det förslår. Syftar ni på Irak, klimatet, Kosovo eller på alltihopa? Tror tyvärr inte hr Bildt har något större intresse att gå emot USA:s intressen i varken klimat- eller Irakfrågan.

  12. Madeleine Jonsson säger:

    Vill bara framföra hur otroligt bra jag tycker det är att du har en egen blogg. Helt plötsligt känns politiken och det ni ministrar arbetar med mycket närmare. Heja ny teknik!

    Tack för att du prioriterar att skriva enkla bra inlägg.

  13. Mats Dagerlind säger:

    Carl, borde du inte skriva ned ett par angelägna punkter på din agenda inför toppmötet?

    - Den första är att tydligt ta avstånd från det tyska förslaget till EU-lagstiftning som syftar till att inskränka vår grundlagsskyddade yttrandefrihet, där domstolar ska tillåtas slå fast vad som är den historiska sanningen (ungefär som Sanningsdepartementet i George Orwells 1984).

    Vi behöver tydligt markera att censurlagstiftning är helt fel väg att gå i ett demokratiskt EU om man vill komma till rätta med avarter i det offentliga politiska rummet.

    - Det andra är att vi två år efter Lettlands inträde i EU under svenskt beskydd och garanti nu står här med skammen eftersom den lettiska regeringen fortsätter att tillämpa sitt arpartheidsystem med rätts- och statslösa ickemedborgare.

    Man säger dessutom rent ut att skälet är att man inte vill riskera sin politiska makt, att man är orolig över att dessa 400.000 invånare, vara många bott i Lettland sedan barnsben eller rentav är födda här, skulle rösta “fel” om de fick medborgerliga rättigheter och att de inte “begriper sig på det lettiska samhället”.

    Det är pinsamt att högt upssatta lettiska politiker på fullt allvar kan uttrycka sig så, det är än mer pinsamt att Sverige agerat fadder åt ett land som uttrycker en sådan odemokratisk hållning. Sverige bör rentav föreslå ekonomiska sanktioner mot Lettland om de inte omedelbart vidtar åtgärder för att på kort tid åtgärda detta missförhållande.

  14. Kachina säger:

    Nu krävs det ett svar på Mats Dagerlinds inlägg, Carl.

    Detta är en mycket angelägen fråga för svenska folket. Vad är det vi står bakom i Lettland och hur skall vi agera i fortsättningen? Fega inte ur nu, Carl. Tala direkt till oss.

  15. THUNDER säger:

    SKÖNT att våren är här så att man kan åka JÄNKARE + MOTORBÅT!!!

  16. Lars Ekblad säger:

    Angående mötet med Ahtisari. Vad jag sett som KFOR HQ chaplain 2002 och 2003 säger mig att att självständigt Kosovo på många sätt skulle vara en katastrof. Man måste betänka att regimen i Belgrad nu är en annan än på Milosevics tid. En integration i EU tycker jag skulle vara en möjlig lösning. Dessutom måste alla folkrättsbrott i Kosovo beivras vem som än begått dem. Annars kommer människor inte kunna leva vidare som grannar.

  17. Pravoslavac säger:

    Lars> Jag håller med. Bilden av Kosovokonflikten är onyanserad. Serber utmålas som om något slags “folkmord” skulle begåtts trots att rättegångarna i Haag tydligt bevisat motsatsen. Kosovoalbanernas högste ledare Ramus Haradinaj står inför rätta i Haag i detta nu. Läs vad chefsåklagare Carla del Ponte har att säga om Haradinaj.

    Jag tycker helt enkelt inte det är lämpligt att belöna kriminella personer som Haradinaj med ett eget land. Sen får ni andra tycka vad ni vill.

  18. Bloggankan säger:

    Kul med en utrikesminister som vill blogga och jag har ett förslag till dig Carl. Varför inte låta en skribent från en respekterad tidning gästblogga här. Då slipper du kritiken från de strikta medierna om att du här kan okritiskt nå ut med ditt budskap.

    Kul med inlägg som Mats Dagerlinds som gärna vill skriva här om saker han känner passionerat för men bara efter ett stort nyhetsinslag om Lettland. Lite väl långsökt att kritisera Sverige om vad Lettland har för regler. Visst borde EU trycka på i den här frågan men att urskilja ett enskilt EU land är bara att samla massa slagkraft i sidled och trycka på om allt möjligt. Detta är dålig politik som de flesta politiker använder sig av idag och som man inte vinner några val på anser jag.

    Prata hellre om att Sverige under förra regeringen inte lyckades förändra kvinnors rättigheter i Israel där männen bestämmer helt och hållet om kvinnan ska få skilja sig. Det får dem sällan göra, i princip aldrig och i enskilda fall bara pga att kvinnan mutar mannen.

    Hoppas och tror att majoriteten av folket kommer tycka att höjningen av A-kassan och att den i framtiden blir obligatorisk är bra när man sen ser fördelarna. Mer ekonomiska muskler att punktförändra. Sverige borde vara mer inblandade i länder som Somalia och Afghanistan. All belysning och diskussion som berör dessa länder är viktigt.

    Tack för insyn i det politiska livet Carl Bildt

  19. Malte säger:

    Maggi Haglund:
    Även om du har rätt i att det då var fel så är det ingen ursäkt över att de ska göra det idag. Om man enbart för sin politik på gamla händelser och inte försöker ta itu och överkomma problemen så borde politikerna avsättas enligt min mening. Politiker som inte försöker lösa det till det bättre för hela befolkningen är en skam, vissa ska inte prioriteras eller nervärderas även om man inte kan göra det perfekt för alla.

  20. Karl Person säger:

    Jisses vilka långa utlägg en del skriver. Man kan ju dela upp det lite… i morrn är en ny dag.

  21. Björn Stenquist säger:

    Kommentar till “folkmord, folkmord, folkmord.”

    Jag tror att den frågan är belyst, och att de som sitter vid bordet vet om vad som hänt. I vilket fall är det inte speciellt konstruktivt att sitta och kasta sten på varandra. Det bara bygger på konflikten mer. Frågan som ska lösas är istället hur man minskar våldet i framtiden. Det kan naturligtvis omfatta att straffa de som är skyldiga för dessa groteska handlingar, men det viktigaste är att se till att det inte blir fler folkmord.

  22. Test säger:

    Test!

  23. Imaan säger:

    Hej,

    håller med. Bra med en blogg! Tack //Imaan

  24. Lennart Granqvist säger:

    Appropå klimatmötet.

    Vem kommer inte ihåg alla tidigare larmrapporter från politiker och
    journalister:
    Skogsdöden,säldöden, akrylamid i potatischips, osv,osv.
    Av allt detta “bidde” det en tummetott.

    Nu är det den globala uppvärmningen som diskuteras.
    Det ligger alltid en hund begraven när journalister och politiker springer åt samma håll och försöker att få med “vanligt folk” på tåget.

    Det hörs inga kritiska frågor om vem som tjänar ekonomiskt på detta drev
    och vem som skall betala kalaset.
    Tänk om det är så enkelt att uppvärmningen bara beror på ökad solaktivitet.
    Detta har ju inträffat tidigare under jordens historia!

    Den kritiskt tänkande människan bör nog vaccineras mot vilseledande politiker och i synnerhet journalister.

    Titta på:
    http://klimat.wordpress.com/solaktivitet http://www.veta.se/bilrutan/solejbil.htm
    http://Susning.nu/solaktivitet
    Dessutom:
    http://www.google.se sök på solaktivitet,detta kan rekomnderas för den kritiskt tänkande människan.

    Lennart Granqvist

  25. bloggare säger:

    Carl

    Är du rädd att behöva göra en “drottnig Kristina” om du bestämmer dig för att bli katolik? ;)

    Är du rädd för vad de andra i regeringen ska säga? Prestige?

  26. robb säger:

    Balkanproblemen förefaller större än kommentatorerna ovan tror, att döma av en god väns erfarenheter nyligen. Hon sände ett band med varierande populärmusik till sina vänner i Kroatien. Bland melodierna fanns ett par tre serbiska. Mottagaren tyckte det var lite konstigt med “luckorna” på bandet. Det visade sig att någonstans på vägen mellan Sverige och Kroatien så hade de serbiska melodierna raderats.

  27. Kachina säger:

    Bloggare.

    Av vad jag kan förstå tillhör Bildt religionen Marknadsliberal Kapitalism och vänder bönemattan mot sitt “Mecka”,….. Manhattan fem gånger per dag. Varför håller du på och tjatar om katolik?

  28. marie säger:

    Har Bloggare tjatat om katolik tidigare? Förstår inte vad det kommer ifrån.

  29. Kachina säger:

    Jo, det har varit några såna inlägg om när Bildt skall konvertera. Jag fattar inte vad det handlar om.

  30. Per säger:

    Det kanske vore tillfälle att ta upp Turkiet till diskussion en smula under toppmötet. Tyvärr har landets bristande respekt för yttrandefrihet än en gång manifesterats genom att en domstol idag lyckats få Youtube blockerat för turkiska användare (efter att någon lagt ut en film där Atatürk kallas för homosexuell).

    http://www.metro.se/se/article/2007/03/07/15/1420-48/index.xml

    Innan dessa yttrandefrihetsfrågor är avförda från agendan är det svårt att se vad Turkiet har i den europeiska gemenskapen att göra.

  31. munter säger:

    Mors alla skribenter!

    Carl svarar ju aldrig, så varför begär ni att han skall svara när ni vet att han inte gör det. Jag har sett att han bloggat att han KANSKE lägger sig i debatten. Alltså bara KANSKE. Ingen vet ens om läser vad som skrivs, visserligen har han sagt att han läser allt som kommenteras. Ni skriver till Carl Bildt som om han vore en gud. Jag tycker ni som skriver så mycket kommentarer skall starta egna bloggar. Alla tröttnar ju på samma käk och vill ha omväxling, så kommer ni också att göra kära skribenter. Carl Bildt har ju varit aktiv på nätet i många år, dels på bildt.net och även med ett veckobrev, dessa sajter finns forfarande kvar, men uppdateras inte i någon större omfattning sedan alla tog bloggen till sitt bröst. Låt honom vila ett tag, annars kanske det går med Carl som Göran Persson som nu bara vill vara hos sina KOSSOR.

  32. Mats Dagerlind säger:

    Maggi Haglund: Jag är inte helt okunnig om den historiska bakgrunden till problemet men det är just sånt här man måste visa att man har politisk kraft och vilja att göra upp med om man vill göra anspråk på att vara ett modernt land som är moget att vara med i EU.

    I annat fall kunde vi ha gett Lettland all tid i världen att lösa detta och SEDAN låtit dem komma med i EU. Nu fungerade Sverige som något av en garant för Lettland och det gjorde vi med tydliga löften från Lettland att de skulle åtgärda denna apartheid, detta kastväsende. Därför är det rimligt att vi nu 3 år senare kräver av Lettland att man infriar det löftet.

    Att Carl Bildt tycks ducka i den här frågan är anmärkningsvärt och ingen fjäder i hatten för hans trovärdighet som utrikesminister. Personligen tar jag mycket allvarligare på detta än på några av de jävsdiskussioner som cirkulerat i media de senaste månaderna.

    Det är farligt om EU sänker ribban för medlemskap i viktiga demokratiska hänseenden som tycks vara trenden att döma av Turkiet-frågan.

  33. Leonardo säger:

    Ett bra klimatseminarium, det borde alla titta på.

  34. marie säger:

    Mats…
    Jag förstår inte vad det är du försöker piska upp mot Carl Bildt? Du säger att Sverige fungerade som något av en garant för Lettland. Vill du påstå att ett inträde i EU sker på så lösa boliner att Sverige ensamt är orsak till Lettlands inträde. Oj oj oj vilken stormakt vi har blivit.

    Du menar att den ny regeringen skall infria något slags löfte som den gamla regeringen gav. Nog för att man försöker hålla konsensus inom Utrikespolitiken, men när du ifrågasätter Carl Bildt´s trovärdighet för något som förmodligen vår hjälte Laila Freivalds har utlovat undrar jag nog mest om du inte skämtar med oss.

  35. Kachina säger:

    munter

    Om jag startade en blogg. Hur många tror du läser. EN PER MÅNAD, som råkade trycka på fel knapp?

    Det kan synas ett genidrag av Carl att starta bloggen där han kan förklara sig om det journalister eventuellt missuppfattat. “Misstaget” är att han gett mig, som är lika arrogant och lika mycket besserwisser som han, en välbesökt plattform att yttra mig på. Jag ställer frågor som jag vet han inte svarar på, bara för att belysa den selektiva plattform han yttrar sig från. Han säger bara det han vill säga, men han svarar inte på det han har skyldighet att ta ställning till.

    Jag vet inte om han läser det jag skriver. Det spelar ingen roll, därför att ANDRA LÄSER. Carl och den ideologi han företräder får inte stå oemotsagda och deras politik måste genomlysas.

    Jag har sagt det förut. Jag hade en kort diskussion med Carl hösten -69. Det var i princip två besserwissers som undervisade varandra och Carl fick sista ordet. Sedan dess har han pratat och undervisat oavbrutet, medan jag jobbat. Nu kommer min replik. Carl har missat en del ämnen i livets hårda skola och det är bara bra om han håller käft medan jag talar.

  36. Kachina säger:

    Missvisande Maggi

    Vi skall inte glömma de “mindre” frågorna för en stor. Dessutom tror jag inte att vi skall engagera oss så mycket i Mellanösternfrågan. Precis rätt person, Kung Abdullha, har nu engagerat sig. Man måste tala samma språk och kultur för att komma överens. Därför är han den som har möjlighet att lyckas. Vi skall städa vår egen farstu. Alla inom EU skall ha rösträtt. Undantag godtages icke.

  37. Joakim säger:

    Vad säger du om att ungliberalerna vill ha dig som Statsminister?
    http://www.expressen.se/nyheter/1.584346
    http://maktdecharge.blogspot.com/2007/03/avg-reinfeldt.html

  38. marie säger:

    Kachina
    Till min förvåning håller jag med dig ;)

  39. marie säger:

    Kachina
    Till min förvåning håller jag med dig =)

  40. munter säger:

    Kachina!

    Nja, säg inte det. Klart e väl att Carl Bildt har en fördel gentemot den person han är. Om Kalle Karlsson startar en blogg, som Bildt, så vet ju ingen vem han är. Kalle Bildt behöver ju bara använda sitt namn så är ju saken klar. Vi andra måste ta till andra knep om vi vill synas. Men det finns ju många å då tänker jag inte bara på politiker, som har lyckats. Fanns en tjej som lade ut sitt kärleksliv på passagen och hamnade snart i toppen med sina närgågna beskrivningar av sitt sexliv. Folk skrev och beundrade henne hela tiden, men som det går i sagorna så tog väl ideérna eller fantasin slut och om nåt var sant det som hon skrev om, vet väl ingen heller, men skoj tyckte alla det var å kommentererna ville aldrig ta slut, hon lade ner bloggen och skyllde på att det hade blitt för mycket av det goda. Du har ju en poäng med att du får vara oemotsagd när du kommenterar Bildts inlägg förstås, men allt har ett slut, säväl även detta.

  41. marie säger:

    Carl Bildt
    Lycka till med snuvan! Löjligt att kommentera kanske, men en liten snuva blir lätt en större snuva :(

  42. Kachina säger:

    Under min rundresa i världen bodde jag i Israel under en längre tid. Jo, kanske jag borde ha undersökt vad Abdullha sagt, jag tog för givet att han tagit på sig medlarrollen. Det var alltså det gamla vanliga köret, munväder. Jag tror inte att västvärlden kan lösa problemet.
    Lösningen måste komma inifrån. Om Abdullha haft lite stake hade han tagit på sig medlarrollen, istället för att vara knähund åt Bush. Abdullha har de rätta kriterierna, uppväxt i Mellanöstern och gedigna studier i väst. Tyvärr, saknar han tydligen de personliga egenskaperna.

    Jag talar flytande engelska, lite tyska och franska, samt flytande demokratiska. Det finns ingen ursäkt till att människor i EU inte skall ha rösträtt. Det är ett brott mot konventionen och MÅSTE omedelbart åtgärdas av de andra medlemsstaterna. Jag gillar inte ditt sätt att förminska en frågan genom att ställa den i relation till en större fråga.

    Nazismen mord på 8 miljoner judar kan inte förminskas genom att ställe den i relation till kommunismens offer, om de nu är 10, 30 eller 100 miljoner. Det går inte att usräkta ett brott genom att ställa det i relation till ett annat, större brott. Det är vad ni politiska retoriker sysslar med hela tiden.

    Än en gång, du verkar ha mycket information till vad som händer på den politiska spelplanen precis när det händer. Jag ställde frågan om du var Carls sekreterare. Du svarade inte. Vilken position har du i politiken?

  43. munter säger:

    Citerar Jan Guillou:

    “När Fredrik Reinfeldt överraskade med att utnämna Carl Bildt till utrikesminister var det bland annat en genial metod att undvika en folkpartist på den posten. Blunda och tänk ett kort ögonblick på Lars Leijonborg eller Jan Björklund som utrikesminister. Huga!
    Men Carl Bildt hade en svaghet som inte var omedelbart uppenbar. Som många andra politiker på hel- eller livstid saknade han såväl högre utbildning som yrkeskompetens utanför politiken. Han kunde varken försörja sig som företagsledare eller som cykelreparatör.
    Han fann dock en födkrok som är särskilt populär bland amerikanska politiker, att sälja sig till symboliska styrelseuppdrag. Principen är enkel. Ju skummare företag, exempelvis ryska gangsterföretag som Gazprom eller det svenska Lundin Petroleum, desto större behov av fina namn med anseende i styrelsen. Det var detta Carl Bildt sålde så framgångsrikt att han blev rik. Någon gas- eller oljekunskap kunde han givetvis inte bidra med. Men med sitt namn.”

    http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,1013904,00.html

  44. Lasse säger:

    Heja Calle!
    Se till nu bara att Reinfeldts svar på alla påhopp från mediaeliten blir att han uppmuntrar fler statsråd att börja blogga. Det är jättebra att kunna läsa dina egna ord utan gåslevervänsterns mediafilter.
    Reinfeldt själv borde blogga som du. Varför inte en gemensam alliansblogg där alla statsråd kan skriva? Det skulle svida som syra i skinnet journalistpacket.

  45. carlbildt säger:

    Jo, nu har jag läst igenom dessa kommentarer. Hoppas det finns förståelse för att jag vare sig har tid eller möjlighet att svara på eller kommentera allt. Men jag kan försäkra att jag i alla fall läser allt.

  46. Kachina säger:

    Hederligt, Carl. Att du läser. Jag tror dig och jag tror det kan vara bra att få se gräsrotens perspektiv.

    Jag har tidigare talat om det slutna rummets psykologi. Du rör dig i världen, träffar mycket folk, men du rör dig ändå i ett begränsat “rum” där deltagarna anpassat sig till varandra.

    Att gå in i bloggen blir som att gå in i ett nytt, större “rum”. Annat språkbruk, andra attityder och andra åsikter, din insyn i den breda basen som samhället vilar på. Den erfarenheten kan vara bra att ha när man fattar stora avgörande beslut.

  47. Kachina säger:

    Vördnad, Maggi. Carl Bildts mormor, då måste du vara bra mycket äldre än mig,……och är kristallklar i huvudet. (Är det dig Carl släktar på?)

    När det gäller att prioritera, tror jag att Darfur måste gå före Israel/Palestina. Jag har, som sagt, bott en längre tid i Israel och har vänner på bägge sidor och nu, för att du är Carls mormor, skall jag säga något man egentligen inte får säga. Om det inte varit för de amerikanska judarna, bibeltrogna fundamentalisterna, hade konflikten varit löst för länge sedan. De började komma i slutet av 60-talet, då jag var där.

    Vi måste förstå att det är en markant skillnad på de europeiska judar som överlevde förintelsen, och de amerikanska judar som bara läst om den förföljde juden i böcker.
    Samarbetet mellan de araber som stannade kvar och de europeiska judar som kom, var gott. Det fanns goda utsikter till en lösning, ända tills de muslimska- och judiska- fundamentalisterna tog ledarrollen.

    Vi får prata hur mycket vi vill. Carl gjorde ett bra jobb på Balkan, Det är så att säga hans fred. Men i frågan Israel/Palestina kan bara lösningen komma inifrån. Det enda Carl kan göra är att hitta den person, eller de två, som redan finns där och har de egenskaper som krävs för jobbet.

  48. Kachina säger:

    Ursäkta mormor Maggi, men jag har aldrig förstått mig på din humor. Carl Bildts mor föddes 1922. Det skulle betyda att du är över 100 år, surfar på nätet och deltar i politiska debatter. Please, jag har respekt för äldre människor. Jag tycker inte man skall använda dem för att driva med mig.

    När det gäller palestinafrågan så är de religiösa galningarna lika galna, både när det gäller judendom och islam. Det kom faktiskt amerikaner som var övertygade om att de var det utvalda folket som skulle leva kvar när Gud rensat jorden från löss,….alltså alla vi andra.

    Visst är situationen värre i Darfur? Varför reagerar du inte på det? Är det för att Lundin Oil finansierar den regim som skickar ut mördarjeeparna och våldtäktsmännen?

  49. Björn Stenquist säger:

    Maggi:

    Jag är inte insatt i israel/palestina frågan, men det ända sättet jag tror att konflikten går att lösa är att få bort de fundamentaliska stämmningarna. Om det är amerikanska judar som skapar dem på israeliska sidan, så måste man gör något åt det. Precis som att man inte kan till låta hamas att skicka självmordsbombare.

    Det finns alldeles för mycket hat i mellanöstern. Jag blir besviken när jag ser gråtande föräldrar (som mist sin barn i konflikten) kräva hemd. Detta innebär att våldsspiralen fortsätter. Jag annar att det är fruktansvärt hemskt att mista sina barn, men metoden med mer våld har inte löst problemet på 2000 år. Så det kommer inte att göra det nu heller.

  50. Björn Stenquist säger:

    Kachina

    hahaha, du är alldeles för godtrogen. Även om 2007-1922=85 år.

    Ta inte illa vid dig. Den här bloggen är ju bara på lek. Jag fattar inte att jourlister kan lägga så mycket tid på att skriva om den. Borde det inte finnas intressantare saker att skriva om…

    iofs brukar Aftonbladet och Expressen mest vara en blandning av se & hör och dingdingvärld

  51. Kachina säger:

    Nja, lite fult var det att använda Carls mormor för att driva med mig. Jag kan väl ta det, men vad säger Carl?

  52. Margareta Nilsson säger:

    Till Maggi och Kachna.

    Var vänliga att diskutera era mellanhavanden på annan plats än Carl Bildts blogg. Ert käbbel handlar inte om något, som hör denna blogg till.
    Bildts blogg är högst intressant, men det är inte erat käbbel.

    Det är rysligt intressant att läsa hur enormt mycket en utrikesminister måste kunna och måste hinna med. Där ligger många av oss i lä…

  53. Kachina säger:

    Ja, efter alla fredsavtal som misslyckats, tror jag inte att väst klarar av det. Visst bör Abdullha få allt stöd han ber om, men han måste själv sätta sig som ordförande/medlare mellan de två parterna. Det finns även en klasskillnad mellan palestinier och jordanier, inne i Jordanien. Alltså är det inifrån Jordanien som lösningen måste komma.

  54. ken säger:

    Björn Stenqvist!

    2:a världskriget är ex. där man löste det med våld,USA:s krig med Japan löstes med atombomber.

    Den stora frågan är om andra länder skall lägga sig i inbördes krig,låt olika grupperingar göra upp när den starkaste har vunnit blir det lugnt.

  55. Björn Stenquist säger:

    Margareta Nilsson:

    Ditt inlägg var det mest meningslösa inlägg jag läst på bloggen, det kommer alltid att vara någon som käbblar. Karl skriver hinner inte delta i debatten, så du kan ju läsa första sidan och skita i inläggen.

    Och framförallt sluta skriva i bloggen. Jag kan inte bry mig mindre om att du stör dig på kachina och maggi. Däremot är det underhållande att du tycker att du ska få säga vad du vill, men andra ska hålla klaffen. Det är sann sandlåde-nivå.

  56. Kachina säger:

    När jag som ung radikal lämnade Israel i slutet av 60- talet, var min lösning, Luftbro.

    Flyg in ammunition och flyg ut kvinnor och barn. Till slut är det bara en kvar, och han är en trasa till människa, helt ofarlig. Kanske inte så dum ide’, vad säger mormor?

  57. Björn Stenquist säger:

    hahaha, ken,

    du e rå. låt dem slå ihjäl varandra tills det bara finns en grupp vid makten. Som sen kan ägna sig åt att terrorisera resten av befolkningen.

    Att japan gav sig beror på att de var underlägsna mot jänkarna. De hade inga atombomber (tror jag iaf). Men det är klart vi kan testa att bomba Nord-korea och se vad som händer. Ett fullskalexperiment är ju aldrig fel.

  58. Top Posts « WordPress.com säger:

    [...] Onsdag före toppmötet Nu är det slutförberedelserna för det stora EU-toppmötet i morgon och på fredag som gäller. Energi, miljö och […] [...]

  59. Mats Dagerlind säger:

    Marie: Jag försöker inte “piska upp” något mot just Carl Bildt men han är vår utrikesminister nu och ska dessutom delta i ett toppmöte i EU, därför är det naturligt att stöta på lite i Lettland-frågan.

    Att den nya borgerliga regeringen skulle ha en väsentligt annan ståndpunkt i en så här fundamental demokratifråga än den förra socialdemokratiska har jag svårt att tro. Sveriges fadderskap och de underliggande villkoren syns mig vara tämligen blocköverskridande.

    Inte heller tror jag Sverige är eller har varit någon stormakt sedan Karl XII dog år 1718 men jag tror nog att Sveriges ord för eller emot Lettland hade viss tyngd i processen.

    För övrigt kan jag säga att jag – trots att jag är mer socialdemokrat än moderat – faktiskt har mer förtroende för Carl Bildt som utrikesminister än den två gånger avsatta och ständigt klavertrampande Leila Freivalds. Hon har mig veterligen också duckat i den här frågan på senare tid, så där faller inte en större skugga över Bildt, annat än att det är han som har ansvaret nu och det därför är viktigare för Sverige hur han agerar.

    Maggi: Mellanöstern-konflikten har pågått i varje fall sedan 1967 då Israel ockuperade områden utöver dem som de fått sig tilldelade av FN 1948. Jag gör mig inga illusioner om att Sverige kan lösa en konflikten på det stundande toppmötet. Frågan är viktig, sannolikt t o m viktigare än Lettland-frågan, men det betyder inte att vi ska vara tysta i interna EU-frågor som denna. Det resonemanget förstår jag inte.

  60. marie säger:

    Mats D
    “Att den nya borgerliga regeringen skulle ha en väsentligt annan fråga………..har jag svårt att tro”. Det var det jag menade med KONSENSUS i Utrikespolitiken.

    Om Bildt inte har tagit upp den frågan ännu tycker jag att det är hederligare av dig att fråga om han tänker göra det istället för att hoppa på hans trovärdighet. Jag tycker ju inte precis att det verkar som om Bildt sitter och rullar tummarna, eller…..? Bildt tar säkert itu med frågorna en i taget. Idag står det mer akuta problem på agendan och jag håller fullständigt med Maggi om att det är viktigare att rädda 1000 som håller på att drunkna än att ta hand om den som fryser. Efter att de 1000 räddats finns det förhoppningsfulllt tid att hjälpa den som fryser.

  61. Mats Dagerlind säger:

    Maggi: Vet inte exat vad en “expressare” är men nog uppfattade jag det som att du tyckte att så länge det är konflikt i Mellanöstern ska man inte tala om ickemedborgare i Lettland – men rätta mig gärna om jag har fel och du menade nåt annat.

    Marie: Jag ställde inte frågan direkt till Bildt dels pga att han sällan eller aldrig svarar på sådana frågor i bloggkommentarer men framför allt pga att han avböjt att kommentera frågan från etablerade media, bl.a. SVT, vilket jag tycker är lite anmärkningsvärt.

    Om det för 3 år sedan rådde konsensus över blockgränserna kring att Lettland skulle göra något åt problemet med ickemedborgarna så är det bra. Om det numera råder konsensus över blockgränserna att vi inte ska låtsas om det kravet – då är det illa. Det är min åsikt.

    Jag kan inte se det som en liten sak att folk som har levt hela sina liv i ett land saknar så fundamentala rättigheter som medborgarskap, rösträtt i val på alla nivåer och rätt att ta offentlig anställning. Det är fullständigt horribelt och helt oacceptabelt. Men demokratibegreppet är ju flexibelt, i antikens Grekland där det har sin vagga omfattades endast vissa män av demokratiska rättigheter. Slavar gjorde det inte och inte heller kvinnor.

    Om någon gick ut och sade att “jag tycker inte kvinnnor ska ha rösträtt för de begriper sig inte på politik och kommer att rösta fel” – skulle vi acceptera det? Det är helt analogt med vad de representanter för den lettiska regeringen som intervjuades nu senast i Uppdrag Granskning i SVT sade.

  62. marie säger:

    Tack för ditt svar Mats D
    Så mycket trevligare ditt inlägg blev nu :) Jag tror att Carl Bildt när han läser ditt senaste inlägg är mer benägen att ta till sig sakfrågan än när hans ställs inför en trovärdighetsfråga……….men det är ju bara vad JAG tror. Mina egna taggar krympte ihop till …….just ingenting när du ändrade tonläge.

    (Tänk på det gamla beprövade ; Behandla andra som du vill behandlad själv)

Skriv ett svar

Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar.